Nowy mural i piknik wojskowy w Tomaszowie

499

Autor: Urząd Miasta

14 sierpnia na jednym z bloków mieszkalnych przy ul. Mazowieckiej uroczystego odsłonięcia muralu historycznego poświęconego polskim lotnikom dokonał Mariusz Błaszczak – Minister Obrony Narodowej. W uroczystości wziął udział Marcin Witko – Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.

Mural powstał w ramach akcji Ministerstwa Obrony Narodowej pod hasłem „Mural, ale historia Wojska Polskiego” i we współpracy Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki z Fundacją „Urban Forms”. Dzieło tematycznie nawiązuje do polskich lotników i do oręża polskiego – w tym przypadku do polskiego lotnictwa.

„W przeddzień Święta Wojska Polskiego, w przeddzień 101. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej zainaugurowaliśmy w Tomaszowie Mazowieckim cykl pikników wojskowych (…). W Tomaszowie Mazowieckim Wojsko Polskie jest i będzie (…) nierozerwalnie związane z lokalną społecznością. Żołnierze 25 BKP tworzą jej historię, stąd konkurs na mural, pomysł i inicjatywa, żeby upamiętniać historię Wojska Polskiego i jego związki ze społecznością właśnie w ten sposób (…). Jestem dumny z tego, że w Tomaszowie Mazowieckim relacje z wojskiem są tak silne. Dziękuję za to prezydentowi miasta….” – zaznaczył w swoim wystąpieniu minister obrony.

„Tomaszów Mazowiecki dba o historię, dba o swoich żołnierzy – tych, którzy na co dzień służą w naszym mieście, ale i tych, którzy byli z naszym miastem związani. Niedaleko stąd jest rondo im. płk Antoniego Mosiewicza, żołnierza Armii Andersa, uczestnika walk o Monte Casino (…). Z miastem nierozerwalnie związana jest 25 Brygada Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego (…). W przeddzień Waszego Święta, Drodzy Żołnierze, chciałbym Wam podziękować za współpracę, za to, że zawsze możemy na Was liczyć”… – powiedział w trakcie wystąpienia prezydent miasta. Ponadto prezydent zaznaczył, że obecność Brygady w naszym mieście ma również wymiar gospodarczy – to jeden z największych pracodawców. Złożył także wszystkim żołnierzom najserdeczniejsze życzenia.


Odsłonięciu tomaszowskiego muralu towarzyszył piknik wojskowy na błoniach tomaszowskich. Piknikowi przyświecało hasło: „Zostań żołnierzem RP”. Na pikniku mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego mogli obejrzeć sprzęt wojskowy służb i rodzajów wojsk, zjeść tradycyjną żołnierską grochówkę, skorzystać z symulatora skoków spadochronowych i obejrzeć pokaz wyszkolenia żołnierzy. Oprawę muzyczną pikniku zapewniła orkiestra żołnierska oraz wokaliści MCK. W pikniku wzięły udział także lokalne podmioty: strzelcy z JS 1002 w Tomaszowie Mazowieckim, Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Ochotnicza Straż Pożarna Tomaszów Mazowiecki, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim Oddział w Tomaszowie Mazowieckim oraz SRH „Batalion Tomaszów”. Na pikniku nie zbrakło również strefy zabaw dla dzieci oraz możliwości zaszczepienia się w punkcie szczepień na Arenie Lodowej.