Narodowe czytanie

569

Autor: MBP

Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa, promowanie bogactwa polskiej literatury, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości.

W  tegorocznej 10. jubileuszowej  edycji , zaprezentowana zostanie „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Utwór ten autorka napisała jesienią 1906 roku. Bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Już sam tytuł wskazuje na problem zawarty w utworze – na pokrętną moralność głównej bohaterki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. „Moralność pani Dulskiej” to tragifarsa ukazująca ludzką głupotę, pazerność, skąpstwo oraz obłudę i zakłamanie wypaczające stosunki społeczne.

Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście inaugurującym tegoroczną edycję – Prezydent RP  Andrzej Duda.  

Wzorem lat poprzednich, tomaszowska Biblioteka bierze udział w tej ogólnopolskiej akcji, zapraszając do wspólnego czytania mieszkańców miasta.

W najbliższą sobotę, 04. września 2021 r. o godz. 14.00 na Przystani Miejskiej ul. PCK tekst   „Moralności Pani Dulskiej” będą czytać znamienici mieszkańcy Tomaszowa.

Po zakończeniu Narodowego Czytania odbędzie się Piknik Rodzinny, w czasie którego prowadzona będzie zbiórka publiczna na leczenie Zosi Bigos.

Zapraszamy!