Rosnąca liczba trwających budów prowadzi do zwiększenia się cen materiałów budowlanych

412

Gwałtownie rosnące ceny materiałów budowlanych to jedno z największych zaskoczeń w po-pandemicznej rzeczywistości. Po kilku miesiącach spędzonych w zamknięciu Polacy niemal rzucili się do budowy domów i obiektów gospodarczych, kontynuowane są również uprzednio rozpoczęte projekty. W rezultacie mamy do czynienia z dość znaczącymi zwyżkami cen. Jakie są dokładniejsze przyczyny takiego stanu rzeczy? Co można zrobić, by rozpocząć lub kontynuować budowę, a przy tym nie zbankrutować?

Rosnąca liczba trwających budów prowadzi do zwiększenia się cen materiałów budowlanych

Niestety, głównym czynnikiem stojącym za skokami cen materiałów budowlanych, jest duża liczba realizowanych aktualnie budów na terenie całego kraju. Stoją za tym m.in. opóźnienia wywołane lockdownami, przez które skumulowały się prace, normalnie planowane na kilkanaście miesięcy. Wielu deweloperów przyspiesza tempo prac, starając się zdążyć w pierwotnych terminach, a inni – nawet ci, którzy zaczęli później – robią zapasy, widząc, że ceny intensywnie rosną. Ich śladem idą również osoby prywatne, planujące budowę lub remont w najbliższym czasie, także kupując na zapas. 

Dodatkowo mamy do czynienia z boomem na nieruchomości, spowodowanym w dużej mierze obawami o rosnącą inflację. Polacy, widząc, jak szybko rosną ceny i znając z doświadczenia, że praktycznie nigdy nie wracają one do pierwotnych poziomów, starają się przyspieszyć planowane inwestycje – zanim ceny ostatecznie osiągną bardzo wysokie pułapy. Sytuację dodatkowo nakręcają rekordowo niskie poziomy stóp procentowych, przez które wzrosły możliwości kredytowe większości, a także obniżyły się miesięczne raty. Sytuacja więc wybitnie sprzyja zadłużaniu się oraz inwestowaniu oszczędności (które są „zjadane” przez inflację) w nieruchomości, które cieszą się opinią pewnego i stabilnego aktywa.

Jak sobie poradzić z rosnącymi cenami?

Przede wszystkim – nie ulegaj rozpaczy i nie podejmuj pochopnych decyzji – to, że ceny już poszły do góry, nie oznacza, że nie da się znaleźć materiałów budowlanych w dobrych cenach. Sprawdzając i porównując oferty składów budowlanych, można wciąż trafić na promocje i wyprzedaże, a również w regularnych ofertach nie brakuje atrakcyjnie wycenionych pokryć dachowych, elementów docieplenia, chemii budowlanej, wykończenia, kostki brukowej czy narzędzi. Warto również być elastycznym – niekiedy niewielka zmiana (kolorystyczna czy dotycząca technologii produkcji danego elementu) pozwala na znalezienie alternatyw w niższych cenach. Także takie szczegóły jak opłata za transport lub jej brak czy dokładne wyliczenie potrzebnej ilości materiałów, pozwalają na zauważalne oszczędności.

Czy warto budować teraz?

Wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach boom budowlany będzie trwał w najlepsze, a zapotrzebowanie na nowe nieruchomości raczej nie spadnie. Może to wywindować ceny nieruchomości i materiałów budowlanych na niespotykane poziomy – ponieważ problem leży nie tylko po stronie rosnącego popytu, ale po prostu zbyt małej podaży. Dlatego to właśnie teraz może być ostatni moment na budowę i zakup materiałów budowlanych w relatywnie niskich cenach.