Narodowe Czytanie w MBP

453

Autor: MBP

4 września 2021 roku na Przystani Miejskiej odbyła się 10. jubileuszowa edycja akcji Narodowego Czytania. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim  zaprosiła tomaszowian do wspólnego przeczytania fragmentów utworu p.t. „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Utwór ten, autorka napisała jesienią 1906 roku. Jego akcja rozgrywa się na początku XX wieku we Lwowie (bądź w Krakowie – w zależności od adaptacji), w salonie państwa Dulskich. Sztuka Zapolskiej jest tragifarsą, czyli połączeniem elementów komedii z elementami tragedii. Gabriela Zapolska operuje w nim wszystkimi rodzajami komizmu: postaci, sytuacyjnego i słownego. Mimo upływu kolejnych dziesięcioleci sztuka nie traci na swojej aktualności. To ponadczasowy i uniwersalny obraz ludzkich przywar, ułomności charakteru.

Szczególne podziękowania za przyjęcie zaproszenia do wspólnej lektury składamy Pani Izabeli Śliwińskiej – wiceprezydent miasta Tomaszowa Mazowieckiego, urzędnikom Urzędu Miasta, radnemu miejskiemu, dyrektorom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, dyrektorowi MCK, tomaszowskim pedagogom, pracownikom PCAS, uczniom II LO oraz aktorom teatru przy PCAS.