Obchody jubileuszu 15-lecia Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

85

Autor: Starostwo Powiatowe

W środę, 15 września 2021 roku, w sali widowiskowej Powiatowego Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim, odbyło się spotkanie jubileuszowe Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. TUTW działa już 15 lat.

Przedstawiciele Zarządu Powiatu Tomaszowskiego złożyli gratulacje i życzenia dla słuchaczy Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

„Pani Prezes, szanowni Państwo, piękna, wspaniała inicjatywa, która zrodziła się dzięki pani Krystynie Wilk. Zrodziła się dzięki Pani determinacji. bo pamiętając początki, my razem byliśmy w Radzie Miejskiej, w jednej Komisji, kiedy pani Krystyna Wilk żyła tą inicjatywą. To właśnie były lata 2006 – 2010. Była obecna w tej Komisji również pani Krystyna Koselak, pan Waldemar Wendrowski jako Wiceprezydent miasta. Proszę Państwa, na każdej Komisji chociaż kilka czy kilkanaście minut, słyszeliśmy o nowej inicjatywie. o tym, że ona skupia coraz to nowe osoby, które chętnie przychodzą, które chcą zaangażować się w taką działalność, jakiej do tej pory nie było, przynajmniej na taką skalę, która by odpowiadała, czy zachęcała wszystkich mieszkańców  miasta, ale też i powiatu tomaszowskiego. Proszę Państwa, wspaniała inicjatywa, usłyszeliśmy, 13 sekcji, które w tej chwili działają, a przecież były jeszcze inne pomysły, inne rozwiązania, które funkcjonowały przez te lata, To jest coś wyjątkowego, coś wspaniałego.

Składam serdeczne gratulacje,  że ten pomysł pani Krystyna Wilk wprowadziła na naszą Ziemię Tomaszowską. Patrząc tutaj po tych wszystkich, którzy przyszli na ten jubileusz,  ta inicjatywa się przyjęła, ma się dobrze, i z taką perspektywą rozwoju w kolejnych latach. To nie jest takie proste, żeby przez 15 lat, utrzymać pewną inicjatywę, bo pojawiły się pewne propozycje,  a później gdzieś gasły, a Tomaszowski Uniwersytet Trzeciego Wieku ma się naprawdę bardzo dobrze, z czego oczywiście ja się cieszę, że taka inicjatywa jest, która gromadzi tych wszystkich, którzy chcieliby jeszcze w tym wieku senioralnym, rozwijać swoje umiejętności, swoje talenty, które drzemią w człowieku, gdzie być może nie mogły być rozwinięte, wykorzystane, z racji funkcji zawodowych, ale też i rodzinnych. I teraz jest ten czas, ten moment, kiedy możemy poświęcić się swojej pasji. temu, co w nas było, co nam towarzyszy przez całe życie.

Ale żeby można było organizować się, żeby można było osiągać takie efekty jak dzisiaj, i taki sukces, bo tak to trzeba powiedzieć,  musiał być ktoś taki, jak pani Krystyna Wilk, kto wszystko to spinał. Owszem, są ludzie, byli ludzie, którzy Pani pomagali, bez nich też nie udałoby się tego wszystkiego zrealizować, natomiast, tak jak w każdej inicjatywie, ktoś musi być tym mózgiem, i bardzo się cieszę, że to jest właśnie Pani, że ta działalność ma przed sobą konkretną przyszłość, Widać też tą nadzieję, że to nie będzie jeszcze kwestia roku, dwóch, tylko kolejnych kilkudziesięciu lat, co najmniej. Serdecznie gratuluję Pani, gratuluję Zarządowi Stowarzyszenia, gratuluję wszystkim członkom i podziękowania również dla tych wszystkich, którzy w budowaniu, na początku szczególnie, tego Stowarzyszenia, i którzy teraz wspomagają na co dzień, w różnym wymiarze, w zależności od możliwości. Serdeczne gratulacje.

Proszę Państwa, życzę wszystkim przede wszystkim pogody ducha, dużo zdrowia, bo to jest potrzebne szczególnie w tym wieku, żeby można było sprostać tym wyzwaniom, które sobie Państwo zakładacie, i mam nadzieję, że to co Pani powiedziała o tej ostatniej swojej kadencji, jednak zostanie może przesunięte na jakiś dalszy czas i przy kolejnym jubileuszu, będziemy mogli Panią widzieć jako Prezesa Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wszystkiego dobrego.” – powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

„Szanowna pani Prezes, szanowni goście, szanowni słuchacze, jest mi niezmiernie miło, że gościmy tutaj u Państwa. Kontynuując wypowiedzi moich przedmówców, myślę, że dziś już nikt nie jest w stanie sobie wyobrazić tomaszowskiej przestrzeni publicznej bez Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jesteście Państwo cząstką, wręcz elementem, życia społecznego, zarówno miasta Tomaszowa Mazowieckiego, jak i powiatu tomaszowskiego. Szanowni Państwo, pani Prezes, gratuluję tych 15 lat, tych wspaniałych 15 lat, jak dzisiaj mogliśmy wysłuchać Pani wypowiedzi. Gratuluję tych wspaniałych inicjatyw i życzę kolejnych, co najmniej, tak jak pan Starosta powiedział, co najmniej 15 lat, kolejnych sukcesów, tak żebyście Państwo dalej mogli się rozwijać, dalej mogli się spotykać, integrować. Wszystkiego dobrego. „ – podziękował za zaproszenie i złożył życzenia Michał Czechowicz  – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego.

Na zdjęciu: zdjęcie z obchodów jubileuszu 15-lecia działalności Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

„Szanowna pani Prezes, szanowni goście, ale przede wszystkim Wy, szanowni Państwo, drodzy słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jest mi niezmiernie miło, że zostałem zaproszony że jestem tutaj wśród Państwa na takiej wspaniałej uroczystości, jakim jest 15-lecie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Szanowni Państwo, ja się niezmiernie cieszę, widząc Państwa uśmiech, radość, że Państwo jesteście tutaj wspólnie, że Państwo bierzecie udział we wszystkich zajęciach w tych trzynastu sekcjach, które się rozwinęły w Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Państwo jesteście, jako seniorzy, można powiedzieć, podporą społeczeństwa. Państwo przekazujecie też swoją wiedzę, ale Państwo również przekazujecie młodym pokoleniom ten swój entuzjazm. Bo widząc Państwa, widzę u Państwa wielki entuzjazm, wielką radość bycia ze sobą,  bycia w tym miejscu. Szanowni Państwo, jako Zarząd Powiatu Tomaszowskiego, też bardzo się cieszymy, że gościmy Państwa w naszym budynku. Budynku Powiatowego Centrum Animacji Społecznej, które zawsze będzie dla Państwa otwarte, w momentach, kiedy tego będziecie Państwo potrzebowali. Życzę Państwu zdrowia, serdeczności i zawsze takiego uśmiechu  jaki u Państwa widzę. Wszystkiego dobrego.” – życzył Marek Kubiak – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, wszystkim słuchaczom Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Krystyna Wilk przybliżyła okoliczności powstania Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Omówiła krótko, z jakich atrakcji słuchacze mogli i mogą korzystać, jakie działały i jakie obecnie działają sekcje.

Podczas uroczystości organizatorzy wręczyli Złote Laury przedstawicielom instytucji, które współpracują i wspomagają Stowarzyszenie np. Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim, Urząd Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, Filia Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim czy Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. Złotymi Laurami zostali uhonorowani między innymi Mariusz Węgrzynowski i Marcin Witko. Złote Laury otrzymali również słuchacze, którzy są członkami Stowarzyszenia od początku, czyli od 15 lat. Laury Srebrne otrzymali członkowie o krótszym stażu, a Laury Brązowe wręczone zostały tym, którzy dołączyli do Uniwersytetu w ciągu ostatniej pięciolatki.

Mariusz Węgrzynowski i Marcin Witko mieli zaszczyt wręczać Złote Laury dla członków nowego Zarządu Stowarzyszenia, który został niedawno wybrany na IV kadencję istnienia TUTW.

Następnie przyszedł czas na gratulacje i życzenia, które składali zaproszeni na uroczystość goście. Kwiaty i gratulacje składali przedstawiciele działającym na terenie powiatu tomaszowskiego stowarzyszeń emeryckich m. in. Powiatowego Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Tomaszowie Mazowieckim czy oddziału tomaszowskiego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Życzenia składali również przedstawiciele działających po sąsiedzku Uniwersytetów Trzeciego Wieku: z Opoczna, Drzewicy czy Piotrkowa Trybunalskiego.

Po życzeniach przyszedł czas na wspaniały tort z okolicznościową dekoracją, który wjechał na salę. Na zakończenie uroczystości odbył się koncert operetkowo-musicalowy w wykonaniu: Emilii Zielińskiej, Mateusza Adama Ruty i Mirosława Niewiadomskiego.