Upamiętniliśmy wrześniowe rocznice

77

Autor: Urząd Miasta Tomaszowa Mazowieckiego

Władze miasta i powiatu, delegacje związków kombatanckich, delegacje organizacji społecznych i politycznych, delegacje służb mundurowych, placówek oświatowych i kulturalnych oraz mieszkańcy miasta 17 września uczcili 82. Rocznicę Agresji ZSRR na Polskę oraz Światowy Dzień Sybiraka.

Podczas uroczystości, która rozpoczęła się od odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” złożono kwiaty pod Miejscami Pamięci Narodowej oraz zapalono symboliczne Światełko Pamięci pod Pomnikiem w Hołdzie Zesłańcom Sybiru na skwerze przy ul. Jana Pawła II i Wandy Panfil. Wystąpienie okolicznościowe prezydenta Marcina Witko odczytała w jego imieniu Izabela Śliwińska – zastępca prezydenta. Oprawę uroczystości stanowiły okolicznościowe pieśni patriotyczne w wykonaniu lokalnych artystów, a jej pierwsza część zakończyła się „Hymnem Sybiraków”.

Drugą część uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. NMP Królowej Polski przy ul. Słowackiego w intencji Ojczyzny i rocznic. Po mszy uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod Obeliskiem poświęconym „Rodakom Zamordowanym, Zmarłym i Zaginionym w Rosji Carskiej i Sowieckiej w latach 1768-1958”.