XV Powiatowe Święto Ziemniaka. Konkurs „Reklama ziemniaka”

138

Autor: Starostwo Powiatowe

W sobotę, 2 października 2021 roku, w Brzustowie odbyło się XV Powiatowe Święto Ziemniaka. Organizatorami imprezy byli: Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Wójt gminy Inowłódz i Agnieszka Ciołak – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Inowłodzu.

Jedną z wielu atrakcji przygotowanych w tym dniu, był konkurs na najlepszą reklamę ziemniaka. Udział w konkursie wzięło osiem Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu tomaszowskiego. Byli to członkowie następujących KGW: KGW Wykno gmina Będków, KGW Kochanów, Henryków gmina Lubochnia, KGW Buków gmina Ujazd, KGW Maksymilianów gmina Rokiciny, KGW Naropna gmina Żelechlinek, Koło Klub Biesiadnicy z gminy Czerniewice, Kaniczanki z Kanic gmina Rzeczyca, KGW Komorów gmina Tomaszów Mazowiecki.

Na zdjęciu: zdjęcie z XV Powiatowego Święta Ziemniaka, które odbyło się w sobotę, 2 października 2021 roku, w Brzustowie

 „Chcesz być piękną i zadbaną, stosuj dietę ziemniaczaną”, „Król ziemniak rządzi i smakuje”, to tylko niektóre hasła promowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich, dotyczące ziemniaków.

Na zdjęciu: zdjęcie z XV Powiatowego Święta Ziemniaka, które odbyło się w sobotę, 2 października 2021 roku, w Brzustowie

Występy oceniała komisja konkursowa w składzie: przewodniczący jury: Starosta Powiatu Tomaszowskiego, i członkowie: Wójt gminy Inowłódz, Agnieszka Ryś – mieszkanka Brzustowa, – Ewa Korzeniewska – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Inowłodza. Jury podczas oceny prezentowanych reklam, pod uwagę brało: pomysłowość, ogólny wyraz artystyczny i oryginalność.

Przewodniczący jury, Mariusz Węgrzynowski odczytał protokół. Pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Maksymilianowa gmina Rokiciny, a pozostałe Koła zajęły równorzędne drugie miejsce.

„Drodzy Państwo, 2 października 2021 roku, miejscowość Brzustów, gmina Inowłódz, powiat tomaszowski. Dzisiaj po raz kolejny, po raz piętnasty, obchodzimy święto ziemniaka. Święto wyjątkowe, które przypomina nam o tym, czym w historii Polski, był, jest ziemniak. Ziemniak dał możliwość przeżycia tym wszystkim, którzy w czasach zaborów byli głodni, nie mieli co jeść, a dzięki ziemniakowi można było wytwarzać bardzo wiele różnych potraw, które dawały to przeżycie. Bardzo ważne, żeby kultywować to wszystko, co związane jest z naszą tradycją, nie tylko regionalną, nie tylko powiatową, nie tylko wojewódzką, ale ogólnopolską. Piękne, wspaniałe święto, które zgromadziło rzesze ludzi, którzy przyszli po to, żeby posłuchać, czym jest ziemniak, ale również, żeby przypatrzeć się wspaniałym konkursom, które są związane z tym wszystkim, co jest ziemniakiem, co z ziemniaka można zrobić, jakie wspaniałe, dobre, smaczne potrawy. To jest bardzo ważne, żeby o tym przypominać, w sposób szczególny młodemu pokoleniu i jak widać, ta tradycja jest żywa w naszym narodzie, żywa tutaj, na terenie powiatu, na terenie gminy Inowłódz.

Dziękuję wszystkim za przybycie na to dzisiejsze spotkanie, które jest też rodzajem integracji naszej lokalnej społeczności. Odbywa się w pięknej, miłej atmosferze. O tej godzinie widzimy, że jeszcze jest wiele osób zgromadzonych, a kolejne będą jeszcze przybywały. Cieszę się z tej inicjatywy. Serdecznie gratuluję Wójtowi, panu Bogdanowi Kąckiemu, gratuluję całej społeczności gminy Inowłódz, a szczególnie chciałbym podziękować paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Brzustowa, za to, że przygotowały tak smaczne smakołyki dla zgromadzonych osób. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy włożyli trud swojej pracy w przygotowanie tego Powiatowego Święta Ziemniaka.” – podziękował Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

W konkursie na króla ziemniaka, w którym decydowała waga ziemniaka, udział wzięło 9 osób. Pierwsze miejsce zajął Piotr Bojdo z Bobrowca, gmina Rzeczyca. Jego ziemniak ważył 1358 gramów.