Hubertus Spalski 2021

316

Autor: Starostwo Powiatowe

W sobotę i niedzielę, 16 i 17 października w Spale odbywał się XXII Hubertus Spalski. Hubertus to święto myśliwych, leśników i jeźdźców, organizowane przez jeźdźców na zakończenie sezonu, a przez myśliwych na początku sezonu polowania jesienno-zimowego – czytamy w encyklopedii. Nazwa pochodzi od patrona myśliwych, świętego Huberta. Pierwszym organizatorem polowań hubertowskich w Spale był prezydent Ignacy Mościcki. Odbyło się ono w  roku 1930.

Od Hubertowskiej mszy polowej każdego roku rozpoczyna się impreza. Tak było i w tym roku. Odprawiona została mszą święta, po której myśliwi  udali się na polowanie. Natomiast w centrum Spały zorganizowany został Jarmark Hubertowski, gdzie wystawcy proponowali odzież i akcesoria myśliwskie. Do Spały przyjechało wielu właścicieli wspaniałych psów myśliwskich, by wziąć udział w Wystawie Psów Myśliwskich.

„Proszę Państwa, Spała, gmina Inowłódz, powiat tomaszowski. W dniu dzisiejszym rozpoczął się dwudziesty już drugi Hubertus Spalski, impreza, która jest znana nie tylko na terenie powiatu tomaszowskiego, nie na terenie województwa łódzkiego, ale jest znana w całej Polsce. Patrząc po tablicach rejestracyjnych tych tysięcy samochodów, które przyjechały, przyjechali myśliwi, przyjechali ci, którzy na co dzień pasjonują się hodowlą psów, pasjonują się również tym wszystkim, co związane z Lasami Państwowymi, przyjechali z całej Polski po to, żeby razem móc się integrować, tworzyć tą społeczność, która ma swoje korzenie w Polsce przedwojennej, ma korzenie w XV wieku, bo to tak się zaczęło. Dzisiaj możemy spotkać bardzo wielu tomaszowian, bardzo wielu mieszkańców całego naszego województwa, którzy jednocześnie chcą razem przebywać, chcą razem świętować, razem się bawić. Na scenie, na której występują zespoły ludowe, zarówno seniorów, jak i tych w średnim wieku, ale i tych najmłodszych, ubogacając w niezwykły sposób to wszystko, co się tutaj dzieje.  Ja serdecznie gratuluję panu Wójtowi Bogdanowi Kąckiemu, tej inicjatywy, że on ją podtrzymuje, że ją pielęgnuje i stara się, żeby była o coraz większym zasięgu. To jest promocja nie tylko samej gminy. To jest promocja powiatu tomaszowskiego. Tutaj w tym miejscu, na tym placu, przez cały okres wiosenno-jesienny odbywają się Jarmarki Spalskie.  Odbywają się również takie wydarzenia, które gromadzą ludzi z całej Polski. Spała staje się takim centrum turystycznym tu, w środkowej Polsce. Nie ma gór, nie ma morza, ale ludzie bardzo chętnie przyjeżdżają, w sposób szczególny z pobliskiej Łodzi, jak i również tych miast, które Łódź okalają. Bardzo się cieszymy, że tak wielu znamienitych gości jest dzisiaj obecnych na tej imprezie i to, że możemy kultywować tą naszą, starą, polską tradycję, która rozkwita. Dzisiaj te możliwości są dużo większe niż przed laty.

Patrzymy na te piękne, wspaniałe psy różnych ras, szczególnie te myśliwskie, które ubogacają tą uroczystość, Widzimy również tych wszystkich, którzy kultywują jazdę konną. Nasi żołnierze przez wieki walczyli na tych koniach. Koń był wiernym, oddanym przyjacielem Polaków. Przez wieleset lat służyły one również w gospodarstwach rolnych. A dzisiaj są obecne w turystyce. Wielu młodych ludzi chce nauczyć się jazdy na koniu, chce skorzystać właśnie z tych możliwości, jakie daje polska ziemia.  Dzisiaj tutaj mamy przedstawicieli również tego świata, jak i również tych, którzy by się chcieli temu bliżej przyjrzeć i być może tą pasję związaną z jazdą konną zacząć kultywować i rozwijać w swoich rodzinach. Piękne wydarzenie. Serdecznie Państwa zapraszam na kolejne edycje. Mam nadzieję, że one będą w kolejnych latach, żebyśmy mogli wspólnie poznawać tą naszą lokalną tradycję, Podnosić to wszystko, co wiąże się z tożsamością narodową, z tożsamością tego regionu i przede wszystkim Ziemi Tomaszowskiej. Jesteśmy bardzo dumni, że tak wielu ważnych ludzi, ale także mieszkańców,  z całej Polski, chciało dzisiaj tutaj uczestniczyć w tej uroczystości.” – powiedział Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

Wiele osób wzięło udział w Hubertusie Spalskim w tym roku. Wszystkim uczestnikom czas umilały występy zespołów ludowych z gminy Inowłódz. Wystąpił Gminny Dziecinny Zespół Pieśni i Tańca „Cekinki”, Zespół Pieśni i Tańca „Królowianie” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Brzustowianie”.