ZUS przygotowuje się wypłaty świadczeń Rodzina 500 plus

568

Od nowego roku ZUS będzie stopniowo przejmował program „Rodzina 500 plus”.  Wnioski będzie można składać tylko drogą elektroniczną, a świadczenia będą wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci zakłada  przeniesienie ustalania uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłaty z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Trwają przygotowania do obsługi rządowego programu +Rodzina 500 plus+. Zapewniam, że ZUS będzie gotowy do obsługi tego zadania od Nowego roku. Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych  projektów – zapewnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

ZUS będzie stopniowo przejmował program „Rodzina 500 plus”. Świadczenia wypłacane obecnie przez gminy nadal będą kontynuowane – do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami urzędów samorządowych, które wypłacają świadczenie 500 plus.

Natomiast od 1 stycznia 2022 r. ZUS  zajmie się obsługą wniosków o nowe świadczenia 500 plus, jeszcze nie wypłacane, czyli np. na nowo urodzone dzieci.  Wnioski te można będzie składać wyłącznie elektronicznie za pomocą bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia  oraz Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS.

Wnioski będą rozpatrywane automatycznie. To rozwiązanie sprawdziło się już wcześniej przy innych zadaniach m.in. Tarczy antykryzysowej czy programie Dobry start.  Obsługiwać program 500 plus będzie funkcjonujące w ZUS Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin – podkreśla szefowa ZUS.

Zgodnie z ustawą pieniądze z programu „Rodzina 500 plus” będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Od 1 lutego 2022 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski na kolejny okres wypłat, rozpoczynający się w czerwcu 2022 r.

Monika Kiełczyńska Regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa łódzkiego