Sytuacja epidemiczna w powiecie tomaszowskim

149

Autor: Starostwo Powiatowe

We wtorek, 9 listopada 2021 roku, w sali konferencyjnej  w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim, odbyła się konferencja prasowa w sprawie sytuacji epidemicznej COVID-19 na terenie powiatu tomaszowskiego.

„Witam Państwa bardzo serdecznie na dzisiejszej konferencji, która jest poświęcona informacji, dotyczącej covid-19, czyli tych spraw bieżących, które na dzień dzisiejszy mamy i to, co ewentualnie może być, to co może być przed nami w najbliższych tygodniach i miesiącach.” – powitał uczestników konferencji i przedstawicieli tomaszowskich mediów Starosta Powiatu Tomaszowskiego.  

Podczas konferencji omówione zostały krótko zasady, jakimi każdy powinien kierować się, żeby uniknąć zakażenia wirusem COVID-19. Omówione zostało przygotowanie do czwartej fali, która może nadejść, czy już powoli nadchodzi do powiatu tomaszowskiego.

 Na zdjęciu: zdjęcie z konferencji prasowej, dotyczącej sytuacji epidemiologicznej COVID-19 w powiecie tomaszowskim, która odbyła się we wtorek, 9 listopada 2021 roku, w sali konferencyjnej  w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim

„W województwie łódzkim decyzją pana Wojewody Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, na tą chwilę mamy przygotowanych półtora tysiąca łóżek dla pacjentów z covid-19. Również Tomaszowskie Centrum Zdrowia po raz kolejny zostało włączone w stan podwyższonej gotowości. Jesteśmy jednym z szesnastu szpitali, który takie łóżka ma zapewniać. W naszym szpitalu jest to ponad 130 łóżek na kilku oddziałach. Oczywiście główny to jest Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, dodatkowo dochodzi do tego Oddział Neurologiczny, Oddział Internistyczny i Oddział Laryngologiczny, więc sytuacja troszeczkę powtarza się z poprzednich miesięcy, że część naszego szpitala została przeznaczona tylko i wyłącznie pod funkcjonowanie w związku z pandemią covid-19. Na tą chwilę sytuacja jest stabilna, o tym powie jeszcze pani dyrektor Iwona Sarwa,  natomiast my, jako powiat, nasze służby, czuwamy nad tym, spotykamy się cyklicznie, tak więc, jeżeli będzie jakakolwiek potrzeba, będziemy Państwa na bieżąco informować o całej tej sytuacji. Oby ona się nie rozwijała, by była stabilna jak najdłużej, tak, żebyśmy byli jak najdłużej w naszym powiecie, jak i na terenie całej Polski w zdrowiu.” – powiedział Michał Czechowicz – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego. 

„Ja krótko przypomnę, jakie mamy przepisy przy zwalczaniu pandemii Sars Cov 2. Cały czas obowiązuje kwarantanna wymazowa, to znaczy, że jeżeli lekarz skieruje na wymaz w kierunku Sars Cov 2, to pamiętajmy, że przechodzimy od razu na kwarantannę, która będzie trwała 10 dni. Jeżeli się wymażemy i wynik będzie ujemny, ta kwarantanna od razu będzie skrócona. Natomiast jeżeli wynik będzie pozytywny, wtedy ta osoba przychodzi na izolację, która trwa cały czas, tak jak i do tej pory, 10 dni. Następnie pracownik inspekcji sanitarnej będzie dzwonił do takiej pozytywnej osoby. Będzie pytał o kontakty, jakie dana osoba miała ewentualnie w pracy, przy jakichś uroczystościach rodzinnych i osoby z kontaktów pamiętajmy, idą na kwarantannie 10 dniową, która jest liczona dzień po kontakcie, natomiast osoby, które zamieszkują z osobą pozytywną, idą na taką kwarantannę,  która trwa 17 dni. Teraz troszeczkę się zmieniło bo ta kwarantanna może ulec dla mieszkańca skróceniu, jeżeli wykona się wymaz w jedenastej dobie, czyli jeżeli komuś się kończy izolacja 15-ego,  16-ego domownik może iść na wymaz i jeżeli wyjdzie ujemny, będzie miał skróconą kwarantannę o te 7 dni. Jeżeli wyjdzie dodani, to niestety idzie na izolację. Kwarantanna nie dotyczy osób zaszczepionych.

Chciałam zaznaczyć, że analizując zachorowania na pewno jest ich dużo teraz, natomiast porównując do zeszłego roku mieliśmy tych zachorowań, przynajmniej w powiecie tomaszowskim w październiku ponad 800. Natomiast w tym roku było ich ponad 200, więc troszeczkę ta liczba jest mniejsza, a spowodowane jest to na pewno tym, że szczepmy się. Ważne, żeby się szczepić, ważne jest przestrzeganie przepisów, czyli nośmy maseczki zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej i zachowajmy dystans.” – mówiła podczas konferencji Iwona Sarwa – dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim.

 Na zdjęciu: zdjęcie z konferencji prasowej, dotyczącej sytuacji epidemiologicznej COVID-19 w powiecie tomaszowskim, która odbyła się we wtorek, 9 listopada 2021 roku, w sali konferencyjnej  w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim

„Tomaszowskie Centrum Zdrowia w okresie pandemii jest właściwie gotowe cały czas do przyjmowania chorych na covid-19. Obecnie zgodnie z decyzją Wojewody, mamy tak jak już było powiedziane, postawionych w stan gotowości 130 łóżek, w tym jest 8 łóżek intensywnej terapii. Jeśli chodzi o ilość obecnie przebywających w Tomaszowskim Centrum Zdrowia, to w tej chwili mamy 95 chorych i muszę powiedzieć, że od kilku dni ten stan nie uległ zmianie. To się bardzo cieszymy. Być może, że częściowo przynajmniej w naszym powiecie ta fala troszkę wyhamowała, ale trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ponieważ według doniesień naukowców, według doniesień pana ministra, to apogeum i szczyt zachorowań powinien być pod koniec listopada. Dlatego też Wojewoda zwiększył  ilość miejsc na terenie naszego województwa i jest w tej chwili dostateczna ta ilość miejsc, przygotowana do leczenia tych chorych. Stan tych chorych jest różny, natomiast trzeba powiedzieć, że osoby, które były niezaszczepione dużo gorzej przechodzą to zakażenie i w tej chwili mamy w sumie 6 osób pod intensywną terapią. Mamy 3 osoby pod respiratorami i 3 osoby pod aparatami szybkiego przepływu tlenu.

 Na zdjęciu: zdjęcie z konferencji prasowej, dotyczącej sytuacji epidemiologicznej COVID-19 w powiecie tomaszowskim, która odbyła się we wtorek, 9 listopada 2021 roku, w sali konferencyjnej  w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim

 I tak, jak to pani Dyrektor zaznaczyła, że no warunki, warunkiem są przestrzegania pewnych zasad, noszenie w tych miejscach publicznych nawet, maseczek. To jest bardzo konieczne. Najważniejsze są szczepienia. Właściwie jedynym lekiem skutecznym w tej chwili są szczepienia. W ten sposób możemy znaczną część tych osób, które zostały zakażone, uratować.

 Na zdjęciu: zdjęcie z konferencji prasowej, dotyczącej sytuacji epidemiologicznej COVID-19 w powiecie tomaszowskim, która odbyła się we wtorek, 9 listopada 2021 roku, w sali konferencyjnej  w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim

W Tomaszowskim Centrum Zdrowia cały czas istnieje punkt populacyjny szczepień. Szczepimy zarówno osoby po raz pierwszy, ale szczepimy też trzecią dawkę i tutaj bym szczególnie apelował do osób starszych, aby tą trzecią dawkę przyjmowały, ponieważ wiadomo, że po kilku miesiącach, a zgodnie z wytycznymi, po 6 miesiącach, ta ilość przeciwciał znacznie spada, w związku z tym odporność jest mniejsza. Dlatego szczepmy się, ponieważ warunki jesienno-zimowe sprzyjają rozwojowi wirusa.” – omówił przygotowanie tomaszowskiego szpitala do przyjmowania pacjentów zarażonych COVID-19, Wiesław Chudzik – Prezes Tomaszowskiego Centrum Zdrowia.  

„Ja pracuję na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym i będę apelowała przede wszystkim do Państwa o to, abyście zaczęli się szczepić w większej ilości. Na tę chwilę mniej więcej 10 do 15% osób, które przebywają w naszym szpitalu są to osoby zaszczepione. Pozostałe, to osoby niezaszczepione.  Osoby zaszczepione były co najmniej sześć miesięcy temu i nie zdążyły przyjąć trzeciej szczepionki. Nie słyszałem o takim przypadku w innych oddziałach A u nas na pewno go nie było osoby, która była już po raz trzeci o tyle to jest ważne że przebieg zachorowań w tej fali jest niezwykle ciężki mamy do czynienia z ciężkimi niewydolnościami oddechowymi. Większość osób, to są osoby w wieku powyżej 78 roku życia.

 Na terenie naszego szpitala przez cały czas działa punkt szczepień, do którego serdecznie zapraszamy. we wszystkie dni robocze pomiędzy 9:30 a 16:30 szczepimy dwoma szczepionkami Pfizerem i Johnsonem, w zależności od potrzeby i od wskazań. Dostępny jest również lekarz w każdym z tych dni. Szczepione są również dzieci.” – zachęcała do zaszczepienia się wszystkie osoby, które tego nie zrobiły oraz do szczepienia trzecią dawką osoby, u których mienie pół roku od ostatniego szczepienia Ewa Borkowska – koordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w naszym szpitalu.

W imieniu służb mundurowych wypowiedział się kapitan Adam Bielawski z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, który zapewnił, że służby są doskonale  przygotowane do czwartej fali pandemii.