Ponad 21 tys. umów o dzieło w województwie łódzkim

130

Od 1 stycznia do 30 września tego roku  w województwie łódzkim zawarto ponad 21 tys. umów o dzieło. W całym kraju zawarto ich 1,2 mln . Najwięcej umów o dzieło zawieranych było w sierpniu i wrześniu.

Od 1 stycznia 2021 roku przepisy Tarczy Antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło.  Zgromadzone w rejestrze informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości.

W województwie łódzkim zgłoszono 21 260 umów o dzieło. Zgłoszeń dokonało 2,7 tys. płatników składek, a umowy wykonało 13,6 tys. wykonawców. Najwięcej płatników zgłaszających umowy o dzieło w województwie łódzkim, według PKD zajmowało się działalnością w zakresie architektury i inżynierii, badaniami i analizami technicznymi, działalnością organizacji członkowskich, edukacją oraz handlem detalicznym i hurtowym z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi.

Największą grupę wykonawców umów o dzieło stanowią osoby w wieku 30–39 lat, a wśród nich więcej jest mężczyzn niż kobiet.

Umowy o dzieło najczęściej zawierano na nie dłużej niż 9 dni.

Najwięcej płatników składek, którzy zgłaszali umowę o dzieło, miało nie więcej niż 9 ubezpieczonych.

Monika Kiełczyńska Regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa łódzkiego