Badania cytologiczne dla kobiet Ceramiki Paradyż

514

W ramach zwiększania świadomości na temat roli profilaktycznych badań w walce z rakiem szyjki macicy, Ceramika Paradyż we współpracy z Ogólnopolską Organizacją Kwiat Kobiecości, prowadzącą wiele kampanii społecznych związanych z tą chorobą nowotworową, zorganizowała dla kobiet Ceramiki Paradyż specjalną akcję edukacyjną oraz bezpłatne badania cytologiczne.

Każdego roku na świecie na raka szyjki macicy zapada około 500 000 kobiet. Co roku około 3 500 Polek słyszy diagnozę – nowotwór! Połowy z nich niestety nie uda się uratować, ponieważ zgłosiły się do lekarza zbyt późno. Oznacza to, że na 10 kobiet, u których codziennie wykrywa się w Polsce raka szyjki macicy, 5 z nich umiera.

Kluczową rolę w walce z tą chorobą odgrywa profilaktyka i świadomość, aby regularnie wykonywać badania cytologiczne. W trosce o zdrowie kobiet pracujących w Ceramice Paradyż, firma zdecydowała się na przeprowadzenie akcji edukacyjnej oraz zorganizowanie bezpłatnych badań cytologicznych. Działania edukacyjne obejmowały szereg komunikatów oraz specjalnie przygotowany film i prelekcję online dotyczącą wiedzy na temat raka szyjki macicy. Anna Tępińska-Marcinek, współwłaścicielka i członkini zarządu Ceramiki Paradyż, osobiście zachęcała wszystkie panie do wzięcia udziału w tej akcji.

– We współczesnym świecie kobiety pełnią wiele ważnych ról społeczno-zawodowych. Jesteśmy jednocześnie córkami, mamami, żonami, przyjaciółkami, strażniczkami domowego ogniska. Spełniamy się zawodowo jako pracownice, szefowe, czy bizneswoman. Niezależnie od danej sytuacji, przede wszystkim jesteśmy silnymi kobietami, które zawsze troszczą się o innych. Pamiętajmy jednak, aby pomyśleć także o sobie i naszym zdrowiu. Tylko wtedy będziemy mogły dawać od siebie jeszcze więcej – powiedziałaAnna Tępińska-Marcinek.

Pomysł zorganizowania w firmie bezpłatnych badań cytologicznych zrodził się przy okazji zaangażowania Ceramiki Paradyż w ogólnopolską akcję edukacyjną. Anna Tępińska-Marcinek została ambasadorem wyjątkowego projektu charytatywnego. Dzięki współpracy Akademii Kobiet z Fundacją Kwiat Kobiecości powstał niezwykły Kalendarz #silnakobietachallenge2022, dzięki któremu zostaną zebrane pieniądze przeznaczone na profilaktykę, dostęp do informacji oraz edukację dotyczącą raka szyjki macicy i zmianę świadomości w podejściu do zdrowia. Na kartach kalendarza, oprócz Pani Prezes, pojawiły się także m.in. Anna Dereszowska, Katarzyna Pakosińska-Basilashvili, Paulina Sykut-Jeżyna czy Katarzyna Zielińska.

– Zawsze powtarzam, że Ceramika Paradyż jest kobietą. Dlatego z przyjemnością przyjęłam zaproszenie do projektu, który ma na celu otoczenie troską inne kobiety. To właśnie dzięki takim inicjatywom, jak Kalendarz Charytatywny #silnakobietachallenge2022, możemy mówić głośno o sprawach ważnych i nieść realną pomoc – dodała Anna Tępińska-Marcinek.

Badania cytologiczne dla kobiet Ceramiki Paradyż odbyły się w dniach 29 i 30 listopada br. Przed zakładami produkcyjnymi w Tomaszowie Mazowieckim oraz w Opocznie stanął mobilny gabinet ginekologiczny Fundacji Kwiat Kobiecości, w którym w czasie pracy kobiety mogły przebadać się pod okiem profesjonalnego personelu medycznego. Cytobus był dostępny przez cały dzień, badania odbywały się zgodnie z wcześniejszymi zapisami i były przeprowadzane w pełnym reżimie sanitarnym. W akcji wzięło udział 69 kobiet. Ceramika Paradyż nie wyklucza powtórzenia tych lub innych działań edukacyjnych oraz badań związanych z profilaktyką zdrowia dla pracowników Ceramiki Paradyż.