Polecamy: Kto zdradził Anne Frank

377

Wydarzenie wydawnicze i historyczne!

Premiera, na którą świat czekał ze wstrzymanym oddechem:

„Kto zdradził Anne Frank” autorstwa Rosemary Sullivan od 23 marca w Polsce!

23 marca br. nakładem wydawnictwa HarperCollins Polska ukaże się długo oczekiwana relacja z fascynujących, wieloletnich poszukiwań prawdy o tym, kto wydał Anne Frank i jej rodzinę nazistom. Temat podjął zaintrygowany nim Vincent Pankoke, emerytowany agent FBI, który stanął na czele międzynarodowego zespołu badawczego złożonego z ekspertów i wolontariuszy gotowych przeanalizować kilometry archiwów w celu poznania wydarzeń z przeszłości. Ich drogę do prawdy w pasjonujący sposób spisała doświadczona i uznana autorka Rosemary Sullivan, która okraszając fakty plastycznym obrazem pełnego niepokojów wojennego Amsterdamu, wyjawia nam krok po kroku „Kto zdradził Anne Frank”.

Korzystając z nowoczesnej technologii, niedawno odkrytych dokumentów i wyrafinowanych metod śledczych, międzynarodowy zespół ekspertów – prowadzony przez zafascynowanego sprawą emerytowanego agenta FBI – rozwiązał zagadkę, która od zakończenia II wojny świa­towej intrygowała kolejne pokolenia: kto wydał Anne Frank i jej rodzinę? I dlaczego?

Ponad trzydzieści milionów osób przeczytało Dziennik Anne Frank, świa­dectwo nastoletniej dziewczyny. Anne pisała go, ukrywając się z rodziną i czterema innymi osobami w amsterdamskiej oficynie w czasie II wojny światowej aż do chwili aresztowania przez nazistów i zsyłki do obozu kon­centracyjnego. Jednak pomimo wielu prac – artykułów, książek, sztuk te­atralnych i powieści – opowiadających historię Anne, nikt jednoznacznie nie wyjaśnił, jak ośmiu ludziom udało się przetrwać przez ponad dwa lata i kto lub co ostatecznie naprowadziło nazistów na ich trop.

Emerytowany agent FBI Vincent Pankoke i jego niestrudzeni śledczy z ogrom­ną pieczołowitością przestudiowali dziesiątki tysięcy stron akt, w tym nigdy wcześniej nie odkrytych. Przeprowadzili też rozmowy z wieloma potomka­mi ludzi, którzy znali Franków. Korzystając z metod opracowanych przez FBI, zespół skrupulatnie odtworzył wielomiesięczny tok wydarzeń poprze­dzający niesławne aresztowanie – i doszedł do wstrząsającego wniosku.

Kto zdradził Anne Frank to pasjonująca relacja z tej misji. Rosemary Sulli­van przedstawia śledczych, wyjaśnia motywy zarówno ukrywających się, jak i ich prześladowców, oraz kreśli sylwetki podejrzanych. Całość dopeł­nia plastycznymi obrazami Amsterdamu z czasów wojny – miejsca, w któ­rym bez względu na zamożność, wykształcenie czy podejmowane środki ostrożności nigdy nie było wiadomo, komu można zaufać.

O AUTORCE:

ROSEMARY SULLIVAN, autorka piętnastu książek, zasłynęła zwłaszcza dzięki niedawno wydanej biografii Córka Stalina. Książka ta ukazała się w dwudziestu trzech krajach, zdobyła Nagrodę Plutarcha Międzynarodowego Stowarzyszenia Biografów i trafiła do finału dwóch innych wyróżnień – przyznawanej przez PEN America nagrody im. Jacqueline Bograd Weld (w kategorii: Biografia) oraz Nagrody Narodowego Koła Krytyków Książki (NBCC).

Poleca: