Pojedź z MCK do teatru

531

Autor: MCK

„Mizantrop” to tytuł sztuki Moliera, którą 12 czerwca (niedziela) obejrzeć będzie można w Teatrze Jaracza w Łodzi. Wspólny wyjazd na spektakl organizuje Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.

Zbiórka uczestników wyjazdu o godz. 15 przy dawnej „Przyjaźni” (ul. św. Antoniego 55). Spektakl rozpocznie się o godz. 17. Czas trwania – 140 minut (z jedną przerwą). Koszt 80 zł (bilet na wydarzenie, przejazd z Tomaszowa Maz. do Łodzi i z powrotem, ubezpieczenie). Zgłoszenia telefoniczne pod numerem 572 032 184 (osoba do kontaktu: Anna Myszewska).

„Mizantrop” – jedna z najwybitniejszych, a zarazem najbardziej osobista komedia Moliera w mistrzowskim przekładzie Jerzego Radziwiłowicza, skrzy się inteligencją, błyskotliwym dowcipem i subtelną ironią.
Tytułowy bohater gardzi salonowymi konwencjami, fałszem i obłudą. Bezkompromisowo broni swoich przekonań, choć traci przez to przyjaciół i rujnuje miłosne plany, bo jak na złość zakochuje się w Celimenie, która jest ucieleśnieniem wszystkich piętnowanych przez niego wad. W swym krytycznym stosunku do ludzi jest szlachetny i zabawny, godny podziwu i żałosny zarazem.
W „Mizantropie” łączą się pozornie sprzeczne tonacje – tragiczna i farsowa. To najbardziej skomplikowana ze sztuk Moliera, wieloznaczna i niepoddająca się jednej interpretacji. Jednak mimo upływu lat jest na wskroś współczesna. Kryzys autorytetów, zawiść, konformizm, nepotyzm i fałszywa poprawność polityczna to tematy, które są niezmiennie aktualne.

Reżyseria: Edward Wojtaszek
przekład: Jerzy Radziwiłowicz
scenografia i kostiumy: Weronika Karwowska
muzyka: Tomasz Bajerski
reżyseria światła: Karolina Gębska
projekcje: Karolina Gębska, Weronika Karwowska, Piotr Skórka
asystent reżysera: Bogusław Suszka
inspicjentka, suflerka: Marta Baraszkiewicz

Obsada:
Arsinoe – Iwona Karlicka/ Monika Badowska
Elianta – Natalia Klepacka
Celimena – Agnieszka Skrzypczak
Klitander – Mikołaj Chroboczek
Drewniak, Gwardzista – Radosław Osypiuk
Filint – Krystian Pesta
Oront – Michał Staszczak
Akast – Łukasz Stawowczyk
Bask – Bogusław Suszka
Alcest – Krzysztof Wach