Laury w Olimpiadzie Historycznej „Losy żołnierza…”

386

Autor: II LO im. Stefana Żeromskiego

Absolwent liceum, były uczeń klasy III menedżerskiej, Marcel Tomalski i uczennica klasy I humanistyczno-dziennikarskiej Hanna Koścista zostali laureatami XV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia”, zajmując kolejno IV i V miejsce w Polsce.

II etap finału olimpiady odbył się w dniach 17-19 czerwca 2022 roku w Warszawie i Sulejówku. Pierwszego dnia uczestnicy rywalizowali w 7 konkurencjach. W Muzeum Wojska Polskiego musieli wykazać się wiedzą z zakresu barwy i broni, eksponatów muzealnych i malarstwa batalistycznego. Po południu w Muzeum Józefa Piłsudskiego czekała na nich literatura, film, geografia militarna i historia Warszawy. W drugim dniu zawodów uczestnicy zamieniali się w przewodników oprowadzających po przydzielonych wcześniej obiektach historycznych. Hania opowiadała o rzeźbie Matki Boskiej Passawskiej, ufundowanej w podzięce za ocalenie z zarazy i z okazji zwycięstwa wiedeńskiego. Marcel przedstawiał historię Kępy Olęderskiej. W tej konkurencji obydwoje zajęli I miejsce. Ponadto Hania rewelacyjnie omówiła szablę husarską i wykazała się znajomością geografii militarnej, w obu konkurencjach zajmując również I miejsce. Marcel był bezkonkurencyjny w historii Warszawy osiągając najwyższą punktację spośród wszystkich uczestników.

Tradycyjnie już uczestnicy złożyli wiązankę i kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Po raz pierwszy w historii olimpiady wszyscy uczestniczyli w mszy świętej w intencji twórcy olimpiady mjr. Marka Gajewskiego, która odbyła się w Kościele św. Wawrzyńca na Reducie Wolskiej. Po mszy złożona została wiązanka na grobie Pana Marka Gajewskiego.

Gala finałowa odbyła się w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Poprowadził ją współtwórca konkursu i olimpiady prof. Grzegorz Nowik.

Serdecznie gratulujemy naszym uczniom oraz opiekunowi Panu Maciejowi Błaszczykowi.