Koncert Strażackich Orkiestr Dętych w Spale

200

Autor: Starostwo Powiatowe

W niedzielę, 3 lipca 2022 roku, w Spale odbył się Koncert Strażackich Orkiestr Dętych. Spała jest miejscem, gdzie każdego roku w lipcu organizowany był Przegląd lub Konkurs Orkiestr Dętych. W tym roku impreza nie miała formy konkursu. Odbył się Koncert Strażackich Orkiestr Dętych, w którym udział wzięło pięć orkiestr z powiatu tomaszowskiego:  Orkiestra Dęta przy OSP w Zawadzie, Orkiestra Dęta przy OSP w Łaznowie, Orkiestra Dęta przy OSP w Ujeździe – dyrygent Łukasz Szafrański, Orkiestra Dęta przy OSP w Lubochni – dyrygent Łukasz Sowik, Orkiestra Dęta przy OSP w Żelechlinku – dyrygent Kamil Wrona i gościnnie Orkiestra Dęta z Białej Rawskiej.

Organizatorem koncertu był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, a uroczystość poprowadził Stanisław Karwas z OSP Tomaszów Mazowiecki.

Po uroczystym przemarszu na plac przy Stawie wszystkie orkiestry pod batutą Kamila Wrony, kapelmistrza Orkiestry z Żelechlinka, zagrały hymn strażacki.

Przed koncertem odbyło się uhonorowanie druhów strażaków i przyjaciół, którzy współpracują z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi. Medal Honorowy otrzymał Józef Goska z OSP Inowłódz, Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali Łukasz Posiadało, Tomasz Wojtaszek, Tadeusz Kiljan i Ireneusz Piątkowski, Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: Teresa Krawczyk, Mirosław Pewniak i Dawid Karwat, a Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali Krzysztof Swarbuła i Robert Pawłowski. Medal za Zasługi dla Ochrony Przeciwpożarowej dla Województwa Łódzkiego otrzymali: Stanisław Najder, Waldemar Wendrowski i Robert Papis.

„Szanowni Państwo, znajdujemy się w Spale, gmina Inowłódz, powiat tomaszowski. Kolejny przegląd orkiestr dętych tych, które funkcjonują zarówno na terenie powiatu tomaszowskiego, gościmy orkiestrę z Białe Rawskiej. Piękna, wspaniała inicjatywa, która wiąże się z podtrzymaniem tego wszystkiego, co jest tradycją naszego regionu, tradycją nie tylko gmin, ale tradycją powiatu, województwa, jak i również całego państwa. Wspaniała inicjatywa, która jest kontynuowana już od 20 lat, która pokazuje ten wyjątkowy dorobek, związany  z poszczególnymi orkiestrami, z poszczególnymi gminami, dorobek, który nawiązuje do kultury, do naszej tożsamości narodowej, ale do tych wszystkich wydarzeń również, które dzieją się na bieżąco.  

Orkiestry dęte towarzyszą nam podczas uroczystości państwowych, religijnych, szkolnych, zakładowych. Są one takim symbolem, który określa daną społeczność, określa dane wydarzenie, rangę, wagę danej uroczystości. Dzisiaj trzeba im bardzo serdecznie podziękować po pierwsze za to, że one są, że kontynuują swoją działalność, a wśród tych występujących orkiestr znaczącą częścią są dzieci i młodzież. Jest nadzieja, że to, co wiąże się z naszą kulturą będzie pielęgnowane przez młodsze pokolenie i w przyszłości również będzie mogli się cieszyć takimi ważnymi wydarzeniami jak w dniu dzisiejszym, gdy występują na cenie poszczególne orkiestry, które prezentują dorobek, piękny dorobek, ale i inne umiejętności, czyli pokazują, że mogą dzisiaj w pełni wpisać się w mapę powiatową, jeśli chodzi o te wszystkie najważniejsze wydarzenia. Wszystkim tym, którzy wspierają te orkiestry, którzy w nich grają, którzy w nich ćwiczą, chciałbym bardzo serdecznie podziękować i również organizatorom spotkania. Zapraszamy od Spały, zapraszamy na kolejne wydarzenia, związane  z orkiestrami, bo inaczej podchodzi się do swojej pracy, kiedy ma się przed sobą pełne audytorium, wielu ludzi, kilka tysięcy osób, które tu się zebrały i które się zbierają po to, żeby słuchać  szczególnie tych młodych ludzi. Bardzo serdecznie dziękuję im za ten wkład pracy i do zobaczenia przy kolejnym takim spotkaniu.” – powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

Następnie na scenie wystąpiła każda z orkiestr. Publiczność reagowała gromkimi brawami na występ każdej z orkiestr, domagała się bisów.

Na zdjęciu: uczestnicy Koncertu Strażackich Orkiestr Dętych, który odbył się w Spale w niedzielę, 3 lipca 2022 roku,

Po zakończonych występach kapelmistrzom wszystkich występujących orkiestr były wręczane upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim i Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Tomaszowie Mazowieckim.