Słodka niedziela w Skansenie Rzeki Pilicy

560

Autor: Urząd Miasta

Degustacja miodów, spacery botaniczne, stoiska edukacyjne i z rękodziełem, zabawy animacyjne i ruchowe dla dzieci, wystawa i występy artystyczne – to tylko część atrakcji, jakie w ramach „Słodkiej niedzieli” oferuje mieszkańcom i turystom Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. Wydarzenie odbędzie się 17 lipca w Skansenie Rzeki Pilicy przy ul. Modrzewskiego 9/17 w godzinach 12-18.

„Słodkie” imprezy w Skansenie Rzeki Pilicy to coroczna tradycja. A ponieważ cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno tomaszowian, jak i turystów, więc i w tym roku nie może ich zabraknąć. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy pszczół i pszczelich wyrobów, jak i zwolennicy ekologii i życia w zgodzie z naturą oraz fani rękodzieła. Będą też inne atrakcje.

Co się będzie działo?

Chętni będą mogli wziąć udział w spacerze botanicznym w poszukiwaniu ziół, na który zaprosi Katarzyna Mikulska – zielarka, animatorka kultury, właścicielka firmy „W Miejskiej Kniei”, w której zajmuje się organizowaniem i prowadzeniem kursów, warsztatów i szkoleń z zakresu zielarstwa, zdrowego odżywiania, zielonej kuchni, survivalu, bushcraftu, historycznej kuchni i ekologii.

Wiedzę na temat przyrody będzie można uzyskać także w punktach edukacyjnych przygotowanych przez Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Smardzewice oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

Pasieka Jaros zaprezentuje różne rodzaje miodów, w tym pitne. Poza miodami będzie można spróbować również tradycyjnego produktu regionalnego, jakim są tomaszowskie obwarzanki. Dla ochłody będą lody, w tym o smaku… miodu. Na stoiskach rękodzielników będzie można zapoznać się z różnymi technikami ich pracy czy kupić unikatową pamiątkę.

Na najmłodszych czekać będą zabawy ruchowe i animacyjne, gry oraz tematyczne stoisko plastyczne. Zaplanowano również rodzinny quiz, w czasie którego trzeba będzie wykazać się wiedzą na temat pszczół i pszczelarstwa oraz miejsca, w którym odbędzie się wydarzenie, czyli Skansenu Rzeki Pilicy. Zespoły, które wskażą prawidłowe odpowiedzi oraz którym sprzyjać będzie szczęście, otrzymają upominki.

Wydarzenie urozmaici recital Czesława Mincera i Anny Ziei. Zostaną zaprezentowane piosenki oraz wiersze, w których nie zabraknie pszczelej tematyki. A ci, którzy będą chcieli poszerzyć swą wiedzę na temat tych pożytecznych owadów, będą mieli taką możliwość dzięki wystawie plenerowej „W świecie pszczół”.