Polecamy: Szachistka z Auschwitz

620

Żyć. Walczyć. Przetrwać.

Wśród potworności Auschwitz czternastoletnia dziewczyna podejmuje grę o życie.

8 czerwca 2022 roku nakładem wydawnictwa HarperCollins ukaże się „Szachistka z Auschwitz”, powieść historyczna autorstwa Gabrielli Saab ukazująca dramatyczne przeżycia młodej Polki, miłośniczki szachów i działaczki ruchu oporu, która – wspierana duchowo przez współwięźnia, ojca Maksymiliana Kolbego – musi przetrwać obozową rzeczywistość.

O KSIĄŻCE:

,Młoda Polka, działaczka ruchu oporu osadzona w KL Auschwitz jako więzień polityczny, rozgrywa partie szachów, w których stawką jest jej własne życie.

Maria Florkowska ma wiele twarzy. Jest kochającą córką, zapaloną szachistką, a także nad wiek odważną działaczką ruchu oporu w okupowanej przez Niemców Warszawie. Aresztowana przez Gestapo trafia do Auschwitz, gdzie jedynie przypadkiem unika losu swojej rodziny, która w całości zostaje zamordowana. Dostrzegając szachowe umiejętności Marii, sadystyczny zastępca komendanta Karl Fritzsch zmusza ją do rywalizacji, która ma dostarczyć rozrywkę jemu i strażnikom obozu. Nie ukrywa przy tym, że gdy znudzi go jej gra, bez wahania ją zastrzeli.  

Zaprzyjaźniona z katolickim księdzem, Maksymilianem Marią Kolbem, Maria usiłuje przezwyciężyć ból i przysięga pomścić śmierć rodziców oraz rodzeństwa. Przez straszliwe obozowe lata opiera swoją strategię na trzech zasadach: Żyć. Walczyć. Przetrwać.

Wobec zbliżającego się końca wojny Maria postanawia zrealizować swój plan i stanąć do ostatniej rozgrywki z oprawcą, wiedząc, że oznacza to życie lub śmierć, sprawiedliwość lub klęskę. Pozostaje pytanie, czy zdoła po raz ostatni stawić czoła Fritzschowi – a także swej przeszłości.

Książce patronują Gość Niedzielny, Wirtualna Polska i lubimyczytac.pl

„Szachistka z Auschwitz to fantastyczny debiut. Książka, która wstrząsa i rozdziera serce. Nie mogłam się od niej oderwać do późnych godzin nocnych”. ─ Anika Scott, bestselerowa autorka The Germann Heiress

„Gdy skończyłam lekturę tej książki, zabrakło mi słów.  Wstrząsająca i głęboko ludzka, łamie
i uzdrawia pęknięte serce. Gabriella Saab obdarzyła nas rzadkim i cudownym darem – książką, którą muszą poznać wszyscy miłośnicy fikcji osnutej na faktach historycznych”. ─ Sara Ackerman, USA Today, bestselerowa autorka
Radar Girls

„To wyjątkowy debiut. Nie mogłam się od niego oderwać i kibicowałam naszej błyskotliwej młodej mistrzyni na każdym kroku jej bohaterskiej drogi”. ─ Elise Hooper, autorka Angels of the Pacific

„Debiut Gabrielli Saab pochłonął mnie od chwili strategicznego otwarcia. Swoją żywą prozą autorka prowadzi opowieść tak, jak jej bohaterka swą grę – z przewrotną inteligencją i błyskotliwą strategią. To wciągająca, zaskakująco pomysłowa historia z czasów drugiej wojny światowej, którą koniecznie trzeba przeczytać”. ─ Patti Callahan, New York Times, bestselerowa autorka Surviving Savannah

O AUTORCE:

,

Gabriella Saab ukończyła studia na Missisipi State University, uzyskując licencjat w dziedzinie zarządzania. Obecnie mieszka i pracuje w swoim rodzinnym mieście Mobile w Alabamie. Zbierając materiały do Szachistki z Auschwitz, odwiedziła Warszawę i były niemiecki nazistowski obóz  koncentracyjny i zagłady Auschwitz w Oświęcimiu, by dokładnie mu się przyjrzeć i porozmawiać z tymi, którzy w nim byli. To jej pierwsza powieść.

Wydawca: