Na przystani miejskiej powstał ogród deszczowy

557

Autor: Urząd Miasta

W tomaszowskiej przystani miejskiej powstał pierwszy ogród deszczowy. Posadzono tam kilkadziesiąt roślin, są też rabaty ze ściółkowaną korą, żwirem oraz donice z prefabrykantów. 

Ogród deszczowy powstał z wspólnej inicjatywy Departamentu Klimatu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz Urzędu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego.
W jego budowę zaangażowali się wolontariusze, którzy uczestniczyli w szkoleniu obejmującym część teoretyczną i warsztatach poświęconych ogrodom deszczowym. 

Posadzone rośliny są typowe dla ogrodu deszczowego. Muszą lubić wodę i przeżyć suszę. Są to m.in. krwawica pospolita, przywrotnik miękki, kosaciec syberyjski, floks szydlasty itd..

Pamiętajmy że ogród deszczowy to nie tylko doskonałe rozwiązanie dla przestrzeni miejskiej ale doskonały pomysł do wykorzystania wody opadowej na prywatnej działce.

Co to jest ogród deszczowy?

To instalacja zrealizowana by zatrzymywać wodę w miejscu opadu. Ogród zbiera wodę z dachu, pozwala ją gromadzić i bezpiecznie wykorzystywać przy okazji upiększając okolicę. Rośliny
w nim sadzone to często rodzime o walorach ozdobnych, odporne na zalewanie i na suszę.

Dlaczego warto zakładać ogrody deszczowe?

– odciążają kanalizację burzową,

– zapobiegają lokalnym podtopieniom i powodziom błyskawicznym,

– zwiększają wilgotność powietrza i zmniejszają ilość zanieczyszczeń,

– podnoszą bioróżnorodność okolicy,

– odbudowują poziom wód gruntowych,

– umożliwiają efektywne wykorzystanie wody i jej oszczędzanie.