Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze w Spale

169

Autor: Starostwo Powiatowe

W sobotę, 30 lipca 2022 roku, na stadionie sportowym w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale, odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze. Organizatorami zawodów byli –  Zarząd Powiatowy Związku OSP RP z Prezesem – z druhem Tadeuszem Cisowskim na czele i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim z Komendantem – st. bryg. Krzysztofem Iskierką na czele. Zawody zwyczajowo już rozpoczęły się złożeniem meldunku Prezesowi Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP – druhowi Tadeuszowi Cisowskiemu.

Na zdjęciu: uczestnicy Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych, w których udział wzięły drużyny OSP z powiatu tomaszowskiego, a które odbyły się w sobotę, 30 lipca 2022 roku, w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale

Spotkanie poprowadził Bogdan Kącki – Wójt Gminy Inowłódz, który powitał znakomitych gości.

Takie spotkania są znakomitą okazją do uhonorowania osób, które w sposób szczególny udzielają się i pomagają w pracy strażakom. Tak było i tym razem. Odznaką honorową „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej Województwa Łódzkiego”, odznaczeni zostali –  Poseł Na Sejm RP – Robert Telus i Jan Pampuch – dziennikarz Tomaszowskiego Informatora Tygodniowego. Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczeni zostali Tomasz Wojtaszek i Zdzisław Kiljan, Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczony został Krystian Swarbuła. Podziękowanie okolicznościowe za wiele lat wzorowej współpracy otrzymała Maria Pecyna – Sekretarz Zarządu Powiatowego Związku OSP RP.

„Szanowni Państwo, 30 lipca 2022 roku, Centralny Ośrodek Sportu w Spale, gmina Inowłódz, powiat tomaszowski. W dniu dzisiejszym odbyły się zawody, w których uczestniczyli przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu całego powiatu, z prawie wszystkich gmin, które są położone na terenie naszego powiatu i to, co jest ważne, znaczącą część tego dzisiejszego wydarzenia stanowili młodzi ludzie – dzieci i młodzież. To daje wyjątkową nadzieję, że w przypadku Straży Pożarnych, Ochotniczych Straży Pożarnych, jak i również tych Państwowych Straży Pożarnych, będziemy mieli następców, godnych następców tych, którzy posiadają określone umiejętności, określoną sprawność po to, by służyć określonym mieszkańcom powiatu tomaszowskiego, może w przyszłości mieszkańcom innych miast i ta pasja, to zaangażowanie, które dzisiaj było widać u tych młodych osób, jest czymś wyjątkowym. Pokazuje, że nie tylko chcą rywalizować, ale chcą służyć wszystkim ludziom. Chcą służyć po to, żeby ratować życie, żeby ratować mienie i żeby pomagać w tych wszystkich sytuacjach, które czasami w sposób niespotykany i niespodziewany się pojawiają. To wydarzenie zbudowało mnie po raz kolejny, że tak duże zaangażowanie wielu osób przynosi efekty. Tak, dzieci i młodzież chcą uczestniczyć w życiu społecznym w takim wymiarze, jak dzisiaj widzieliśmy, to są zawody, ale oni są członkami Ochotniczych Straży Pożarnych w Jednostkach, w których kształcą się, chcą wiedzieć, jak pomagać, a jednocześnie dbają o swoją sprawność. 

W tych zawodach widzieliśmy tez zaangażowanie osób dorosłych, tych, które ich przygotowują, które im przekazują te ważne informacje, które później będą wykorzystywane przy akcjach, które niosą pomoc ludziom.

Cieszy fakt, że pojawili się tutaj przedstawiciele samorządów, ale również przedstawiciele parlamentu, chociażby w osobach: pana Marszałka Antoniego Macierewicza i Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, pana Roberta Telusa. Przyjechał zastępca Komendanta Wojewódzkiego, pan Paweł Malinowski. To pokazuje, że dzisiaj na każdym poziomie są osoby zaangażowane po to, żeby nasza Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna mogła funkcjonować na jak najwyższym poziomie, żeby mogła nieść pomoc tym wszystkim, którzy będą jej potrzebować.

Serdecznie gratuluję organizatorom, bo te zawody się udały. Gratuluję wszystkim zawodnikom i zawodniczkom, którzy wzięli udział w dzisiejszym wydarzeniu. W sposób szczególny gratuluję zwycięzcom, chociaż wszyscy zasługują na słowa uznania za zaangażowanie, za to, w jaki sposób podchodzą do tych zawodów, z pasją i determinacją walcząc, rywalizując w duchu sportowym.” – powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

Sędzią głównym zawodów był st. kapitan Ernest Lech. Odczytał kolejność startów. Najpierw odbyła się rywalizacja w ćwiczeniu bojowym. Rywalizowali najmłodsi, czyli Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – dziewczęta z OSP ze Strzemesznej, OSP Łaznów, drużyny chłopców: OSP Przesiadłów, OSP Łaznów, OSP Tomaszów Mazowiecki, OSP Brzustów i  OSP Strzemeszna.

I miejsce zajęła drużyna OSP Twarda, II miejsce drużyna OSP Smardzewice i III miejsce drużyna z OSP Nagórzyce.

Nagrody otrzymali także najmłodszy i najstarszy zawodnik. Najmłodszym zawodnikiem była Amelia Smejda, a najstarszym Zbigniew Waszczykowski dowódca OSP Popielawy.

W drużynach dziewcząt pierwsze miejsce zajęła drużyna z OSP Smardzewice, II miejsce – drużyna z OSP Twarda i trzecie miejsce drużyna z OSP Lubochnia.

Zwycięskie drużyny wezmą udział w zawodach wojewódzkich, które odbędą się 11 września w Łowiczu.