Pasjonująca historia baśniowego wzlotu i bolesnego upadku Marion Crawford, guwernantki królowej Elżbiety II

564

22 marca bieżącego roku nakładem wydawnictwa HarperCollins ukazała się „Królewska guwernantka”, powieść historyczna brytyjskiej autorki Wendy Holden. Poświęcona jest rzeczywistej postaci, młodej szkockiej guwernantce – Marion Crawford, która podjęła się opieki małych księżniczek, Elżbiety i Małgorzaty, na brytyjskim dworze. Marion oddała serce rodzinie królewskiej, wprowadziła powiew świeżości w pełne sztywnych konwenansów życie dziewczynek. Jednak pewne wydarzenie sprawiło, że utraciła szacunek i względy dworu, i dotkliwie odczuła ostracyzm społeczny. Holden wspaniale przywołuje i opowiada na nowo historię tej, która wychowała królową.

O KSIĄŻCE:

Dramat abdykacji, przepych koronacji, trauma drugiej wojny światowej – Marion Crawford, pieszczotliwie nazywana Crawfie, przez cały ten czas stała u boku rodziny królewskiej.

W 1933 roku młoda postępowa nauczycielka została guwernantką małych księżniczek Elżbiety i Małgorzaty. Chcąc im zapewnić normalne, radosne dzieciństwo, jeździła z nimi autobusami, zabierała je na publiczny basen i świąteczne zakupy do Woolworths.

Przez siedemnaście lat służyła w samym sercu rodziny królewskiej. Jej oddanie i lojalność okazały się jednak daremne, gdy zrobiła jeden nierozważny krok, który spowodował, że wypadła z łask i została na zawsze zepchnięta w mrok niepamięci.

Ta dogłębna, bogata w szczegóły powieść przywołuje dawno zapomnianą historię i rzuca nowe światło na najsłynniejszą rodzinę świata.

Książce patronują lubimyczytac.pl oraz Wirtualna Polska

[Marion Crawford] była bardzo młoda, miała dopiero dwadzieścia dwa lata; ponadto była nowoczesna; należała do pierwszego w historii pokolenia kobiet, które uważały, że mają prawo do wykształcenia i pracy zawodowej. Dlaczego zatem ta bezczelna pionierka z liberalnymi poglądami przyjęła pracę dla najbardziej patriarchalnej instytucji, jaką można sobie wyobrazić? fragment książki

***

Pięknie utkana i niezwykle szczegółowa historia Heather Morris, „Tatuażysta z Auschwitz”

O AUTORCE:

Wendy Holden była dziennikarką w The Sunday Times, Tatler i The Mail on Sunday, zanim została pełnoetatową autorką. Napisała trzynaście powieści, wszystkie z listy Top Ten bestsellerów, charakteryzujące się humorem i błyskotliwym stylem. Wendy jest mężatką, ma dwoje dzieci i mieszka w Derbyshire.

Poleca: