Regionalny „PGE Turniej Maszyn Wiatrowych”

120

Autor: ZSP Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki

W dniu 24 marca 2023 r, w Końskich przy ZSP 1 odbyły się już 8 eliminacje turnieju regionalnego „PGE Turniej Maszyn Wiatrowych” Naszą szkolę reprezentowało Koło Naukowo-Techniczne Space&Robotics z jego przedstawicielami w osobach: Kacper Luchowski – kl. 3Mtw, Mateusz Stanisławski z kl. 2Mt oraz Wiktor Kwapiński również z kl. 2Mt., opiekunem uczniów był Włodzimierz Galicki. Ze względu na poprawki konstrukcyjne, zespół miał jedynie jedną szansę na wykręcenie jak najlepszych wyników. Aparatura pomiarowa wskazała, że moc turbiny to 0.97W przy 547 obrotach na minutę i 0,045 Nm momentu obrotowego. Co dało naszemu zespołowi 15 miejsce z 40 w klasyfikacji generalnej i 3 miejsce w kategorii obrotów wirnika. Drużyna sprawdziła swoją konstrukcję w zmienionych warunkach turniejowych względem poprzedniego roku i za rok na pewno zmodernizuje konstrukcję, by poprawić osiągi urządzenia. Pozornie niewielka zmiana polegająca na odsunięciu turbin od źródła wiatru o 120 mm spowodowała znaczne spadki wyników wszystkich turbin w każdej z kategorii. Nauka na przyszłość to dodatkowo zwiększyć masę wirującą, aby skumulować więcej energii – przełoży się to na większy moment obrotowy. Dodatkowo wnioski płynące z rozmowy z organizatorami „PGE Turniej Maszyn Wiatrowych” pozwolą nam w przyszłości dodać jeszcze kilka elementów, które ostatecznie powinny podnieść osiągi w warunkach konkursowych. Nam pozostaje pogratulować całemu zespołowi KNT Space&Robotics za projekt i zaangażowanie oraz promowanie naszej szkoły na wydarzeniach „PGE Turniej Maszyn Wiatrowych”.