Święto teatru, czyli XVI Tomaszowskie Teatralia w MCK

263

Autor: Urząd Miasta

Przegląd teatrów amatorskich, spektakle w wykonaniu zawodowych aktorów, warsztaty sceniczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych – to wydarzenia, które odbyły się w ramach XVI Tomaszowskich Teatraliów, których organizatorem jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. Święto teatru trwało od 21 do 26 marca 2023 r. w MCK Tkacz.

Głównym punktem Tomaszowskich Teatraliów, czyli artystycznych zdarzeń scenicznych, jak co roku, był przegląd konkursowy amatorskich zespołów teatralnych działających przy szkołach, ośrodkach kultury i stowarzyszeniach z terenu Tomaszowa Maz. i powiatu tomaszowskiego, który odbył się 22-23 marca w Miejskim Centrum Kultury Tkacz. Wpłynęło 16 zgłoszeń: 10 w kategorii szkół podstawowych, trzy w kategorii szkół ponadpodstawowych oraz trzy w kategorii teatrów dorosłych.

Prezentacje oceniała komisja artystyczna w składzie: Anna Ciszowska – teatrolożka, reżyserka, animatorka kultury, ekspertka w zakresie edukacji kulturalnej i pedagogiki teatru, wykładowczyni propedeutyki reżyserii w Studium Sztuki Aktorskiej STA w Poznaniu i podstaw dramaturgii w Collegium Civitus w Warszawie, Łukasz Chrzuszcz – aktor Teatru Nowego im. T. Łomnickiego w Poznaniu, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2007) oraz Szymon Kazimierczak – krytyk teatralny, absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, pracownik redakcji miesięcznika „Teatr”.

Po burzliwych obradach jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia.

W kategorii szkół podstawowych:

Grand Prix (1000 zł) i Złotą Maskę grupie teatralnej „Gadu Gadu” ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Tomaszowie Mazowieckim;

Grand Prix (1000 zł) i Złotą Maskę grupie teatralnej „Siódemka” ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim;

Srebrną Maskę zespołowi teatralnemu „Bez limitu” ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim;

Brązową Maskę grupie teatralnej „ZoZole” ze Szkoły Podstawowej im. Obrońców Westerplatte w Ujeździe;

Wyróżnienia:

− Dla spektaklu „Baśniowe dylematy” zespołu „Bliżej Sceny” ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Tomaszowie Mazowieckim;

− Dla spektaklu „Wszystkie zmysły dla Ciebie” zespołu „Grymaski” z Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim;

− Dla spektaklu „Lalki Laury − skradziony głos” grupy teatralnej „ZoZole” ze Szkoły Podstawowej im. Obrońców Westerplatte w Ujeździe;

− Dla spektaklu „Babcia ma skarb” zespołu „Bardzo, bardzo różowy balonik” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Inowłodzu;

− Dla spektaklu „Dorosłość” szkolnego teatrzyku „Myślnik” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Glinniku;

− Dla spektaklu „Zmruż oczy” zespołu „Teraz My” ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim.

W kategorii szkół ponadpodstawowych

Grand Prix (500 zł) i Złotą Maskę dla spektaklu „Polska traci głos” w wykonaniu Roberta Pająka z grupy teatralnej przy Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim;

Srebrną Maskę dla spektaklu ‚Bringe Gluck” w wykonaniu Filipa Owczarka z Nieformalnej Grupy Teatralnej „Teatr na Zamku” przy Gminnym Centrum Kultury w Inowłodzu;

Wyróżnienie za spektakl „Dzidzibobo” w wykonaniu Teatru Szept z I Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Mazowieckim.

W kategorii teatru dorosłych

Grand Prix (500 zł) i Złotą Maskę dla spektaklu „Z życia wzięte” Teatru jednego aktora Dziunia K. ;

Srebrną Maskę dla spektaklu „Macho” Teatru jednego aktora Daniel;

Srebrną Maskę dla spektaklu „Kochajmy Retro” grupy „Czerwone Korale” z Rokicin;

Wyróżnienie dla Katarzyny Sołtan-Baranowskiej, instruktorki grupy „Czerwone Korale”.

Gala finałowa przeglądu połączona z wręczeniem laureatom statuetek, które zostały wykonane przez Bożenę Gajdę w pracowni ceramiki Miejskiego Centrum Kultury, i pozostałych upominków ufundowanych przez powiat tomaszowski oraz gminę miasto Tomaszów Mazowiecki, odbyła się 25 marca w MCK Tkacz. Patronat nad imprezą objęli: marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, starosta tomaszowski Mariusz Węgrzynowski i prezydent miasta Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko.

Po zakończeniu przeglądu teatrów amatorskich, 24 marca, jego uczestnicy oraz opiekunowie zespołów teatralnych mogli wziąć udział w warsztatach scenicznych, które poprowadzili: Anna Zieja, instruktorka MCK (szkoły podstawowe) oraz jurorzy Łukasz Chrzuszcz (młodzież) i Anna Ciszowska (dorośli).

W trakcie XVI Tomaszowskich Teatraliów na miłośników sztuki scenicznej czekały także spektakle skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Chętni obejrzeli „Kruka z Tower” w wykonaniu aktorów Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, który pokazany został w ramach Wojewódzkich Jaracza Wędrówek, a także spektakl familijny „Tajemniczy ogród”, który zaprezentował Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha, a także komedię w dwóch aktach „Spróbujmy jeszcze raz”, w której wystąpili Lucyna Malec i Marek Siudym.

Przegląd teatrów amatorskich, nagrody pieniężne (Grand Prix) oraz wydarzenia towarzyszące XVI Tomaszowskim Teatraliom zostały sfinansowane ze środków Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.

Jury dziękuje wszystkim grupom za ogrom pracy włożonej w przygotowanie spektakli i gotowość do podjęcia dialogu na temat własnych doświadczeń teatralnych. Do zobaczenia w przyszłym roku.

Patroni medialni XVI Tomaszowskich Teatraliów: Radio Fama Tomaszów Maz., Tomaszowski Informator Tygodniowy, Tele Team TV, NaszTomaszow.pl, Dziennik Łódzki, Tomaszów Mazowiecki naszemiasto.pl.