Policjanci podsumowali działania „Wielkanoc 2023”

289

Autor: mł. asp. Dariusz Kaczmarek

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących podczas Świąt Wielkanocnych policjanci ruchu drogowego od piątku 7 kwietnia do poniedziałku 10 kwietnia 2023 roku, przeprowadzili działania prewencyjne pod nazwą „Wielkanoc 2023”. W tym roku było bezpieczniej niż w latach ubiegłych.

W okresie  od 7 kwietnia do 10 kwietnia 2023 roku policjanci województwa łódzkiego prowadzili działania „Wielkanoc 2023”.  W ciągu tych 4 newralgicznych dni doszło do 14 wypadków. Zginęły 2 osoby ( o 2 mniej niż podczas Wielkiej Nocy 2022) a rannych zostało 19 osób. Funkcjonariusze interweniowali przy 152 kolizjach (o 78 mniej niż w roku ubiegłym). Mimo wzmożonej aktywności „drogówki” i licznych kontroli trzeźwości zatrzymano 80 kierujących na „podwójnym gazie”.

Podczas działań „Wielkanoc 2023” nad bezpieczeństwem osób wybierających się na spotkania z bliskimi lub wypoczynek oraz z niego powracających, czuwali policjanci ruchu drogowego. W miastach, mniejszych miejscowościach i na głównych ciągach komunikacyjnych naszego województwa, można było spotkać więcej patroli. Funkcjonariusze sprawdzali, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Policjanci z grupy SPEED w trakcie prowadzonych działań  ujawnili 445 wykroczeń w tym 187 za przekroczenie dopuszczalnych limitów prędkości, z tego powodu 5 kierowców straciło uprawnienia na okres 3 miesięcy, za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h na obszarze zabudowanym. Funkcjonariusze nałożyli 246 mandatów karnych i skierowali 13 wniosków o ukaranie do sądu. Ponadto zatrzymano 18 dowodów rejestracyjnych.

Do  tego najtragiczniejszego w skutkach wypadku doszło w poniedziałek 10 kwietnia 2023 roku około godziny 12:30 w Lipinach w gminie Nowosolna na drodze krajowej 72 w kierunku Brzezin. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 92-letni kierujący fordem nie zachował należytej odległości od poprzedzającej go hondy i chcąc uniknąć zderzenia zjechał na przeciwległy pas ruchu czym doprowadził do zderzenia z kią. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniosła 67-letnia pasażerka pojazdu marki kia. 92-letni kierujący fordem zmarł w szpitalu. Na miejscu przez kilka godzin pracowali policjanci z Koluszek, przesłuchiwali świadków, wykonywali oględziny i zabezpieczali miejsce zdarzenia. Okoliczności wypadku wyjaśniają policjanci pod nadzorem prokuratury Łódź Widzew.

Dbając o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego przypominamy wszystkim użytkownikom dróg o stosowaniu się do przepisów ruchu drogowego. Zarówno kierujący samochodami jak i jednośladami maja takie same prawa na drodze. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas samych. Wzajemny szacunek i zdrowy rozsądek kierujących, pomoże każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu.