Dobry rower dla amatora – na jaki się zdecydować?

194

Jazda na rowerze jest bardzo uniwersalną aktywnością. To dobry wybór dla osób, które nie mogą uprawiać innych sportów, chcą używać jej do wymagających treningów czy wykorzystywać jako sposób na pokonywanie drogi do szkoły lub pracy. Rowerowe przejażdżki to świetna metoda na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, poprawę kondycji oraz dbanie o zdrowie. Jest to kilka powodów, dla których coraz więcej osób zaczyna interesować się jazdą na rowerze, a wybór odpowiedniego sprzętu jest jednym z najważniejszych kroków. Jaki rower wybrać dla osoby, która chce na nim jeździć amatorsko?

Rower trekkingowy do jazdy po bezdrożach

To właśnie teren i styl jazdy powinny determinować typ roweru, jaki chcemy zakupić. Jeśli stawiamy na przejażdżki po parku i bezdrożach, a nawet kilkudniowe wycieczki, warto zdecydować się na rower trekkingowy. To właśnie te rowery nadadzą się krótsze i dłuższe przejażdżki, a dodatkowo można na nich zamontować różne akcesoria, które ułatwią nam pokonywanie naszych tras.

Rower szosowy dla amatorów pokonywania wielu kilometrów

Jeśli jednak chcemy poprawić swoją kondycję, a jednocześnie przejechać wiele kilometrów po równej drodze asfaltowej to świetny będzie rower szosowy. Wyróżnia się tym, że jest lekki, ma wąskie opony, kierownice typu baranek i pozwala na pokonywanie sporych dystansów z dużą prędkością.

Rower miejski na zatłoczone ulice

Możemy mieć wrażenie, że konstrukcja roweru miejskiego ma na celu po prostu dobrze wyglądać. Jednak ich kształt ma znaczny wpływ na poprawę bezpieczeństwa poruszania się po zatłoczonych ulicach. Siedząc na rowerze miejskim, mamy wyprostowaną sylwetkę, dzięki czemu nasza głowa znajduje się wysoko. Pozwala to w szybki i prosty sposób rozglądać się, gdy wokół jest wiele ludzi i samochodów.

Rowery górskie, czyli MTB

Rozróżniamy kilka typów rowerów górskich, jednak najpopularniejsze z nich to modele górskie/rekreacyjne MTB, które są jednymi z najpopularniejszych na rynku. Rowery górskie najczęściej są wyposażone w przednie amortyzatory i szerokie opony. Świetnie sprawdzą się podczas bardziej wymagających wypraw, jeżdżenia po lesie czy górskich bezdrożach.

Rower uniwersalny gravel

Gravel to typ roweru, który został zaprojektowany dla osób lubiących szybką jazdę po szosie, a także jazdę po drogach szutrowych. Można powiedzieć, że tworzy pomost pomiędzy rowerami szosowymi a górskimi. Ma kierownice w typie baranek, szersze opony, a także pozwala na siedzenie w wygodnej pozycji.

Podjęcie decyzji o zakupie roweru, gdy jeździmy amatorsko, może być trudna. Wybór odpowiedniego modelu zależy przede wszystkim od naszych potrzeb i celów, jakie chcemy osiągnąć, jeżdżąc rowerem. Dlatego warto przed zakupem pomyśleć, w jakich warunkach będziemy się na nim poruszać. Istotne są również nasze umiejętności i doświadczenie w jeździe na rowerze. Jeśli mamy trudności w sprecyzowaniu naszych potrzeb, z uwagi na brak doświadczenia, możemy śmiało zdecydować się na rower typu gravel lub trekkingowy – są to najbardziej uniwersalne typy rowerów.