KAROLek – Kraków 2023

175

Autor: SP Nr 12 im. Jana Pawła II

Za nami gala finałowa XVI Tomaszowskich Teatraliów, w których zespół „GADU-GADU” ze Szkoły Podstawowej nr 12 zdobył Grand Prix i Złotą Maskę Przeglądu, a już 18 maja 2023 r. w Auli św. Jana Pawła II w Krakowie odbyły się finałowe przesłuchania grup teatralnych w ramach I Ogólnopolskiego Festiwalu Małych Form Teatralnych KAROLek – Kraków 2023. Festiwal miał charakter dwuetapowy. W przeglądzie nie było podziału na kategorie wiekowe uczestników. Brały w nim udział zespoły teatralne, skupiające dzieci, młodzież i dorosłych, działające w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych, placówkach kultury, ośrodkach wychowawczych i innych podmiotach, prowadzących działalność kulturalną, a także osoby indywidualne.

Spośród 25. zespołów z całej Polski do finałowego etapu zakwalifikowanych zostało pięć grup. Wśród nich znalazł się zespół „GADU-GADU” z SP nr 12 w Tomaszowie Maz., który był najmłodszą grupą uczestników (uczniowie z klasy pierwszej i trzeciej). Uczniowie zaprezentowali się w pantomimie pt. Czy wszystko jest powtarzalne? Pomysł, reżyseria, scenografia do przedstawienia jest autorstwa p. Beaty Milczarek2), a opracowanie muzyczne przygotował p. Wojciech Milczarek.

W jury Festiwalu zasiadali reżyserzy teatralni oraz dyrektor krakowskiej szkoły musicalowej. Wszystkie zespoły zaprezentowały wysoki poziom, dlatego jury trudno było wyłonić zwycięzców. Zespół „GADU-GADU” otrzymał wyróżnienie i nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł. To ogromny sukces, tym bardziej, że mali aktorzy rywalizowali z licealistami i starszymi kolegami. Wszystkie spektakle dostarczyły widzom wielu niezapomnianych wrażeń i wzruszeń.

Instruktorzy – Beata i Wojciech Milczarkowie bardzo dziękują za pomoc w zorganizowaniu funduszy na wyjazd do Krakowa: Prezydentowi Miasta Tomaszowa Mazowieckiego – p. Marcinowi Witko, Proboszczowi Parafii św. Antoniego – ks. Sławomirowi Klichowi, Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 12,  p. Hannie Szymczak, która pomagała w opiece podczas krakowskich zmagań festiwalowych oraz sponsorom z kl. 3b.