Egzaminy sprawnościowe dla przyszłych kadetów w „Mechaniku”

239

Autor: ZSP Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki

Sprawność fizyczna na odpowiednim poziomie, jest nieodzownym warunkiem wymaganym wobec kandydatów do służby w formacjach mundurowych. Dotyczy to zwłaszcza przyszłych żołnierzy, od których zależy bezpieczeństwo naszego państwa.
W dniu 5 czerwca w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, odbyły się testy sprawnościowe połączone z rozmową kwalifikacyjną dla kandydatów do klas wojskowych. Przyszli kadeci, a w perspektywie pięciu lat żołnierze Sił Zbrojnych RP, musieli wykazać się odpowiednimi predyspozycjami fizycznymi dotyczącymi siły, wytrzymałości, zwinności oraz poziomem stanu zdrowia potwierdzonym przez lekarza. Chętnych jak co roku było zdecydowanie więcej niż miejsc w klasach wojskowych. Szansę na założenie granatowego beretu kadeta miał jedynie co szósty kandydat. Zadecyduje o tym poza wysoką średnią ocen ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, odpowiedni poziom zdrowia i sprawności fizycznej.
Podciąganie na drążku, bieg po kopercie, brzuszki i pompki pokazały bezlitośnie stan sprawności fizycznej tych spośród kandydatów, którym wydawało się, że test sprawności to tylko formalność. Sprawdzian udowodnił po raz kolejny, że sprawności fizycznej na właściwym poziomie nie da się osiągnąć z marszu, bez aktywności na co dzień, konsekwencji i determinacji w pokonywaniu własnych słabości.