Skorzystaj z ułatwień, które niesie za sobą konto na PUE

275

Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) to narzędzie, które udostępnia elektroniczny  dostęp do usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki PUE można załatwić większość spraw z ZUS elektronicznie przez Internet.

Z Platformy Usług Elektronicznych może skorzystać każda osoba, która ukończyła 13 lat. Aby zalogować się na swoje konto na PUE ZUS, trzeba uzyskać dane do logowania – login PUE oraz jednorazowe hasło. Taką informację można uzyskać podczas wizy­ty w placówce ZUS lub podczas e-wizyty (po potwierdzeniu swojej tożsamości). Następnie trzeba się zalogować do PUE ZUS, uzupełnić brakujące dane i ustawić nowe hasło.

– Dzięki Platformie Usług Elektronicznych Zakład Ubezpieczeń Społecznych stał się urzędem dostępnym siedem dni w tygodniu. Pozwala załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie. O każdej porze można sprawdzić swoje dane zapisane na koncie w ZUS, złożyć wniosek, wystąpić z zapytaniem do ekspertów czy umówić wizytę w placówce ZUS. Płatnicy składek mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik, która jest przeznaczona do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu) – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o funkcjach PUE ZUS, zapraszamy do obejrzenia webinarium Praktyczne funkcje PUE dla płatników [PUE ZUS] na kanale ZUS na YouTube. Nasi eksperci opowiadają i pokazują, jak korzystać z profilu płatnika na PUE ZUS.

Gdzie uzyskać pomoc w sprawie założenia lub aktywacji konta na PUE ZUS:

– w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS: 22 560 16 00 – od poniedziałku do piątku w godz. 07.00–18.00,

podczas e-wizyty,

w dowolnej placówce ZUS,

korzystając z instrukcji „PUE – rejestracja i logowanie”,

korzystając z instrukcji „PUE – krok po kroku dla płatników”.

Obecnie zarejestrowanych profili na PUE jest ponad 11,7 mln. Jesteś nie posiadasz konta  Zarejestruj profil na PUE