Przeszczep włosów – na czym polega i kto może z niego skorzystać?

302

Łysienie to problem dotykający głównie mężczyzn. Rozwiązaniem jest przeszczep włosów. Przeszczepianie włosów jest możliwe przy użyciu różnych metod, a niektóre z nich nie wymagają zastosowania skalpela. Czy taki zabieg jest dla każdego?

Przeszczepianie włosów – jakie metody są dostępne?

Metod przeszczepiania włosów jest wiele – wymienić wystarczy FUE, DHI czy STRIP. Pierwsza z wymienionych technik cieszy się popularnością m.in. dlatego, że jest mało inwazyjna i pozwala uniknąć blizn. Na czym polega przeszczepienie włosów metodą FUE?

Jak można przeczytać na stronie dermapoint.pl, przeszczep włosów FUE wyróżnia się sposobem pobrania materiału do przeszczepu – lekarz pobiera pojedyncze mieszki włosowe, zamiast wycinać wytypowany wcześniej fragment skóry. Dla pacjenta oznacza to wyższy komfort w okresie rekonwalescencji – mikroskopijne blizny szybko się goją i w późniejszym okresie są praktycznie niezauważalne. Ponieważ przeszczepianie włosów metodą FUE nie wymaga daleko posuniętej interwencji chirurgicznej, to niższe jest też ryzyko wystąpienia infekcji.

Przeszczep włosów FUE może zostać przeprowadzony z wykorzystaniem robota – nie jest to jednak regułą. Zastosowanie robota pozwala na zmechanizowanie pobierania graftów. W innym przypadku zabieg jest wykonywany przez zespół lekarzy.

Czy przeszczep włosów jest dla każdego?

Jak w przypadku każdego zabiegu istnieje pewien katalog wskazań i przeciwwskazań. W praktyce oznacza to, że nie każda osoba borykająca się z nadmiernym wypadaniem włosów może skorzystać z przeszczepu. Jakie schorzenia wykluczają przeszczepienie włosów metodą FUE?

Transplantacja włosów FUE – przeciwwskazania:

  • łysienie plackowate – przeszczepianie włosów metodą FUE jest możliwe w przypadku łysienia m.in. androgenowego i pourazowego;
  • choroby zapalne skóry;
  • brak miejsc, z który można byłoby pobrać włosy;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • zaawansowana cukrzyca.

Wymienione powyżej przeciwwskazania to tylko przykłady – lista schorzeń wykluczających przeszczep włosów u pacjenta jest dłuższa. Aby określić, czy pacjent może zostać zakwalifikowany do zabiegu, lekarz wykonuje dokładny wywiad i następnie na podstawie zgromadzonych informacji podejmuje decyzję. Jeżeli w danym przypadku przeszczepianie włosów jest możliwe, konieczne jest przygotowanie do zabiegu, które obejmuje m.in. wykonanie morfologii krwi.

Jakie efekty zapewnia przeszczep włosów metodą FUE?

Transplantacja włosów to zabieg, z którym pacjenci wiążą duże nadzieje. Czy słusznie? Aby ocenić rezultaty przeszczepu, potrzeba czasu – w przypadku metody FUE, 12 miesięcy. Wcześniej (po 3 miesiącach) pacjent może zauważyć odrost nowych włosów. Ma to związek z cyklem życia włosa.

Efekty przeszczepienia włosów zależą również od tego, czy pacjent będzie się stosował do zaleceń pozabiegowych. Wymienić wystarczy:

  • zachowanie szczególnej ostrożności w  pierwszych dniach po przeszczepienie – mieszki włosowe są narażone na uszkodzenia;
  • unikanie wysiłku fizycznego – również  w pierwszych dniach po zabiegu;
  • wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych – obejmują one m.in. przemywanie obszaru biorczego solą fizjologiczną i mycie włosów zgodnie ze wskazówkami lekarza.

Gdzie można zapoznać się z przykładowymi efektami przeszczepu włosów? Galeria znajduje się pod podanym na początku artykułu linkiem.