Święto Patrona II LO

210

Autor: II LO im. Stefana Żeromskiego

24 listopada obchodziliśmy Święto Patrona naszego liceum, czyli Stefana Żeromskiego. Po odśpiewaniu hymnu Polski i przywitaniu gości przez dyrektora II LO Pana Arkadiusza Broniarka, uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie głos zabrali przedstawiciele władz powiatu oraz miasta.

W dalszej części uroczystości uhonorowani zostali uczniowie za wybitne osiągnięcia, a także przyjaciele II LO. Nagrodę im. Stefana Żeromskiego otrzymał Adam Zając z klasy IV men, nagrodę Przewodniczącej Rady Rodziców otrzymała Maria Kosior z klasy IV b-ch, natomiast stypendium Fundacji „Arbuzy” Marcel Sowiński z klasy III h-d. Były dyrektor II LO Pan Tomasz Węgrzynowski oraz była wicedyrektor Pani Jolanta Jaros otrzymali Honorowego „Arbuza” Zasłużony dla II LO. „Arbuza” na medal otrzymał nasz absolwent, obecnie chirurg, doktor nauk medycznych Pan Rafał Kieszek, a Pani Martyna Wojciechowska, również absolwentka naszego liceum, uhonorowana została tytułem Przyjaciela „Arbuza”.

Następnie nauczycielka języka polskiego Pani Adrianna Jachimowska ogłosiła nazwiska laureatów ogólnopolskiego konkursu „O Literacki Laur Arbuza”. Rozstrzygnięty został także szkolny konkurs wiedzy o Stefanie Żeromskim, w którym pierwsze miejsce zajęła Amelia Magiera z klasy II h-d. Drugie miejsce przypadło Zofii Łuczkowskiej z klasy II b-ch, a trzecie miejsce zajęła Felicja Janeczek z klasy II m-ch. Wyróżnienia otrzymały Wiktoria Strippel z klasy IV hum i Maja Gawin z klasy III b-ch. Rozstrzygnięty został także konkurs na najładniejszą pracownię. Wygrała klasa II h-d, drugie miejsce zajęła klasa III men, a trzecie klasa II m-ch.

Oficjalną część uroczystości zakończył wykład w ramach Festiwalu Innowacyjności wybitnego naukowca, także absolwenta naszego liceum, Pana prof. Wiesława Nowińskiego. Pan profesor opowiedział młodzieży o tym, jak osiągnął sukces oraz w jakiej dziedzinie prowadzi badania naukowe. W ramach tego festiwalu nagrodę otrzymali Bartłomiej Bernaciak, Piotr Badełek oraz Wiktor Pawlak, którzy stworzyli aplikację mSamorząd.

Część artystyczną stanowiła adaptacja powieści Stefana Żeromskiego „Dzieje grzechu”.