W styczniu pierwsze wypłaty świadczenia wychowawczego w wysokości 800 zł

129

Od stycznia rodzice i opiekunowie, którzy otrzymują świadczenie wychowawcze, mogą spodziewać się na swoich kontach bankowych wyższych niż zwykle przelewów. Świadczenie wychowawcze wypłacane w kwocie 500 zł zostanie podwyższone do 800 zł. Nie trzeba składać żadnego wniosku.

2 stycznia ZUS zrealizuje pierwsze przelewy z podwyższoną kwotą. Do rodziców trafi 547 mln zł, co obejmie 684 tys. dzieci. Kolejny termin wypłat to 4 i 7 stycznia. W tych dniach ZUS przekaże rodzicom łącznie ponad 1,6 mld zł.

Od stycznia 2024 r., wyższe świadczenie wychowawcze będzie wypłacane z urzędu, a więc nie składa się w tej sprawie żadnych wniosków. Informację o podwyższeniu wysokości świadczenia uprawnieni do niego rodzice znajdą na PUE ZUS. Zostanie ona przekazana po Nowym Roku – informuje Monika Kiełczyńska – Regionalna rzeczniczka ZUS województwa łódzkiego.

Podwyżkę świadczenia otrzymają te osoby, które według stanu na 1 stycznia 2024 r. mają prawo do wsparcia w okresie świadczeniowym, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Po Nowym Roku osoby uprawnione zostaną o zmianie kwoty poinformowane na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Zgodnie z ustawą z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, na wypłatę wyrównania od 1 stycznia 2024 r. ZUS ma czas do 29 lutego 2024 r.

Monika Kiełczyńska

Regionalna rzeczniczka prasowa ZUS

województwa łódzkiego