Międzynarodowy Dzień Zebry

148

Autor: kom. Edyta Machnik

Dzisiaj przypada „Międzynarodowy Dzień Zebry”. A czy wiesz, jaka zebra jest tą najczęściej spotykaną w naszym kraju? To ta wymalowana na jezdni! Pamiętaj niezależnie czy jesteśmy pieszym, czy kierowcą, powinno nam wszystkim zależeć na wspólnym bezpieczeństwie. Dlatego bądźmy rozważni i odpowiedzialni, zwłaszcza w rejonie „zebry”, bo to tam dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Dojeżdżając czy dochodząc do przejścia dla pieszych zachowaj SZCZEGÓLNA OSTROŻNOŚĆ!!!

Zebra to zwierzę na pewno znane każdemu dziecku jak i osobie dorosłej. Wyróżnia je charakterystycznie ubarwione futro w biało-czarne pasy . Ale co ona ma wspólnego z ruchem drogowym? Pieszym i zmotoryzowanym uczestnikom ruchu zebra właśnie ze względu na kolory powinna kojarzyć się z przejście dla pieszych.
W ruchu drogowym, miejsce gdzie mogą bezpiecznie przechodzić piesi jest oznaczone znakiem poziomym P-10.

Ale pamiętajmy , że są również znaki pionowe, które również informują nas o strefie gdzie jest wyznaczone przejście dla pieszych . To znak D-6

W okolicach szkół i miejscach szczególnie uczęszczanych przez dzieci „zebra” ma nie tylko biało czarne pasy ale często możemy spotkać pasy biało czerwone, a także jest dodatkowo oznaczona „Agatką” tabliczką informującą T-27

 
Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność,
  • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście (przy czym kierujący tramwajem ustępuje pierwszeństwa tylko pieszemu znajdującemu się na przejściu).

Jednak każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Powinien też pamiętać, aby przestrzegać zakazu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni.