Podsumowanie zimowych warsztatów w bibliotece

121

Autor: Odział dla Dzieci i Młodzieży MBP

Warsztaty biblioteczne pn. „W zimowej krainie baśni i bajek” w Oddziale dla Dzieci i  Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyły się w dniach od 29 stycznia do 2 lutego 2024 r.

Książnica przygotowała interesującą propozycję dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Każdy dzień miał inną myśl przewodnią. W poniedziałek: „Baśnie, bajki, bajeczki”. Pierwszego dnia uczestnicy zajęć zapoznali się z regulaminem i z zasadami bezpiecznego uczestnictwa w  zimowisku. Następnie dzieci wzięły udział w grach i zabawach zapoznawczych, takich jak zabawy ruchowe, czy kalambury. Najmłodsi zapoznali się z teatrzykiem ilustracji, za którego pomocą obejrzały baśń H. Ch. Andersena pt. ,,Królowa Śniegu”. Wiele radości sprawiła podopiecznym zabawa w ,,Jaka to melodia”, czyli odgadywanie bajkowych piosenek oraz bajkowy pokaz mody i wspólna zabawa przy dziecięcych utworach. Nasi milusińscy wykonali również bajkowe – minionkowe zakładki do książek. Na zakończenie obejrzeliśmy bajkę pt.  ,,Zima Muminków”.

Drugi dzień zajęć zatytułowany był: „Listonosz Pat – dzielny chwat”. Dlatego wybraliśmy się do Urzędu Poczty Polskiej w Tomaszowie Mazowieckim. Przywitał nas pan naczelnik Radosław Staruch, który opowiedział o codziennej pracy listonosza oraz przypomniał, jak wygląda droga listu od nadawcy do adresata. Dzieci wysłuchały ciekawostek dotyczących tego zawodu. Następnie poznały pomieszczenia i urządzenia znajdujące się na poczcie.

Po powrocie do dziecięcej książnicy odbyły się zajęcia literackie. Nie zabrakło głośnego czytania o przygodach listonosza z Zielonej Doliny, tematycznych zabaw i malowanek.

„Poradnik zdrowia dla najmłodszych” to hasło trzeciego dnia warsztatów w bibliotece. Zaprosiliśmy do biblioteki pielęgniarkę z Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, p. Ewelinę Ziębę, która opowiedziała dzieciom co powinna zawierać każda apteczka domowa. Przeprowadziła szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i opowiedziała o  zawodzie pielęgniarki. Następnie przyszedł czas na zabawy z książką.

Czwarty dzień rozpoczęliśmy bajkowym seansem filmowym w kinie Helios. Nasza biblioteczna grupa przeniosła się do świata magii, dzięki filmowi pt. „Wonka”, w reżyserii Paula Kinga. Przed seansem obejrzeliśmy prelekcję multimedialną na temat: „Skrzydła służą do  latania…Rzecz o motywacji”.

W  piątym dniu zajęć, przygotowaliśmy „Bajkowe gotowanie”. Zaprezentowaliśmy tematyczne książki z  bibliotecznego księgozbioru. Następnie każde dziecko przygotowało własną pizzę, podczas warsztatów kulinarnych w Pizzerii Da Grasso. Uczestnicy zajęć wybierali ulubione dodatki i  tworzyli własnekompozycje smakowe, po czym przyszedł czas na wspólną konsumpcję.

Na zakończenie zimowych warsztatów w bibliotece uczestnicy otrzymali pamiątkowe kalendarze oraz słodycze.

Dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego dzieci codziennie otrzymywały poczęstunek. Za co serdecznie dziękujemy!

Słowa podziękowania należą się również naszej praktykantce, p. Agnieszce Hamerskiej, która pomagała nam w przygotowaniu tegorocznych zajęć feryjnych. Czuwała nad oprawą plastyczną sali i bezpieczeństwem uczestników warsztatów.

Przypominamy, że w drugim tygodniu ferii zapraszamy dzieci wraz z opiekunami do  korzystania z Pokoju Bajek Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MBP, gdzie miło można spędzić czas na głośnym czytaniu, projekcjach filmowych, grach planszowych oraz Xbox czy kolorowaniu zimowych malowanek. Zapraszamy w godzinach pracy dziecięcej książnicy