Podczas budowy domu należy uwzględnić nie tylko kwestie formalne, ale także praktyczne, w tym zapewnienie właściwego odprowadzania ścieków. Niestety, nie zawsze istnieje możliwość podłączenia się do sieci kanalizacyjnej, dlatego konieczne jest znalezienie alternatywnego rozwiązania. Wśród najlepszych opcji wyróżnia się obecnie przydomową oczyszczalnię. Sprawdźmy, jak działa tego typu instalacja i jakie korzyści przynosi!
W wielu miejscach wciąż brakuje dostępu do ogólnej sieci kanalizacyjnej. Dotyczy to głównie terenów wiejskich, ale także przedmieść, gdzie powstają nowe budynki jednorodzinne i nie tylko. Mimo to właściciele nieruchomości muszą zadbać o prawidłowe odprowadzanie ścieków zgodnie z obowiązującymi przepisami. O czym należy pamiętać i jaką rolę odgrywa tutaj przydomowa oczyszczalnia?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków – na czym polega jej działanie?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków co rusz zdobywają kolejne grono zwolenników i śmiało można stwierdzić, że wypierają z rynku tradycyjne szamba. Model ich działania jest bowiem niezwykle korzystny zarówno dla środowiska naturalnego, jak i bardzo wygodny dla samego właściciela. Są to systemy przepływowe, co oznacza, że trafiające do zbiornika ścieki są w nim oczyszczane do momentu, aż pozostanie czysta woda. Ta ostatnia jest następnie odprowadzana rurami do gleby, może być też wykorzystana do podlewania kwiatów, napełnienia oczka wodnego itp. Widzimy więc, że nie mamy tutaj do czynienia z marnowaniem wody, a cały proces usuwania nieczystości ze ścieków odbywa się w sposób bezpieczny, sprawny i bardzo ekologiczny.
Jakie są najmocniejsze strony własnej oczyszczalni ścieków?
Wśród atutów przydomowych oczyszczalni ścieków można wymienić także ich niemal całkowitą bezawaryjność. Bardzo rzadko bowiem dochodzi do jakichś kłopotów technicznych, a jeśli już tak się stanie, można je bez problemu usunąć. Własna oczyszczalnia to niezwykły komfort, ponieważ jest praktycznie bezobsługowa. Na wyróżnienie zasługuje też niski koszt eksploatacyjny, na który składa się tak naprawdę jedynie konieczność opróżnienia raz w roku zbiornika z resztek osadowych, a także – przy oczyszczalniach biologicznych – energia elektryczna. Dodatkowo, przydomowe oczyszczalnie ścieków sprawdzą się dosłownie w każdych warunkach, nawet na niewielkiej działce, oczywiście z zachowaniem stosownych odległości od granicy czy innych instalacji.
Co zyskujesz posiadając przydomową oczyszczalnię?
Nie warto odkładać decyzji o budowie własnej przydomowej oczyszczalni na później, ponieważ jest to inwestycja, która dość szybko się zwróci. Tym bardziej, że na rynku dostępnych jest wiele opcji finansowania tego typu przedsięwzięć, dzięki czemu w wielu przypadkach nie trzeba wydać nawet złotówki z prywatnego budżetu. W zamian można zaoszczędzić sporo czasu, energii i pieniędzy. Kluczem do sukcesu jest jednak wybór rozwiązania, które będzie skrojone pod indywidualne potrzeby, dlatego najlepiej zaufać w tej materii specjalistom, którzy doradzą i przeprowadzą całą inwestycję od początku do końca.