
Autor: sierż. szt. Paulina Trochimiak WRD KWP w Łodzi
Miniony wakacyjny weekend upłynął pod znakiem wzmożonych działań funkcjonariuszy ruchu drogowego. W ramach akcji „Alkohol i Narkotyki” policjanci przeprowadzili kontrole trzeźwości i testy na obecność środków odurzających. Celem akcji było ograniczenie liczby kierowców stwarzających zagrożenie na drogach.
Przebadano 10 719 kierujących. Ujawniono 55 osób, które prowadziły pod wpływem alkoholu z czego 41 w stanie nietrzeźwości. 28 kierowców straciło prawo jazdy. To nie statystyka – to konkretne przypadki osób, które mogły doprowadzić do tragedii.
Policjanci regularnie prowadzą działania prewencyjne, wykorzystują do tego specjalistyczne urządzenia.
Szczególnie teraz, w okresie wakacyjnym, przy wzmożonym ruchu turystycznym i licznych imprezach plenerowych, kierowcy coraz częściej stają przed pokusą: „ to tylko jedno piwo”, „dam radę”, „ jest blisko”.
Brak wyobraźni może kosztować życie.
Zatrzymany kierowca pod wpływem to nie tylko naruszenie prawa – to potencjalna tragedia. Osłabiona koncentracja, opóźniony czas reakcji, błędna ocena odległości – to tylko część skutków działania alkoholu i substancji psychoaktywnych. Czasem wystarczy kilka sekund, by doszło do wypadku, który odmieni życie wielu osób.
Nie mówimy tu o liczbach, ale o ludziach: rodzinach, dzieciach, pieszych, przypadkowych kierowcach, którzy stają się ofiarami czyjejś nieodpowiedzialności
Kiedy siadasz za kierownicą po alkoholu lub narkotykach, nie jesteś już tylko kierowcą. Stajesz się zagrożeniem. Potencjalnym zabójcą.