
Autor: Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej
Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej przygotował interesującą propozycję zajęć dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Letnie zajęcia w książnicy pn. ,,Czytelnicze party,” odbywały się od 30 czerwca do 4 lipca br. oraz ,,Książkowa akademia” od 7 lipca do 11 lipca br. w godzinach 10.00-13.00. Każdy dzień miał inną myśl przewodnią.
Pierwszy dzień zatytułowaliśmy ,,Poczytajmy inaczej, czyli zabawy z książką” oraz „Czytelnicze inspiracje”. Był to czas wspólnej integracji oraz zabaw i tematycznych zadań z książkami w tle. Dzieci wykonywały zakładki.
Drugi dzień wakacyjnych warsztatów w bibliotece upłynął nam pod hasłem ,,W zdrowym ciele, zdrowy duch” oraz „Sport to zdrowie”. Bawiliśmy się świetnie na świeżym powietrzu w parku bulwary: graliśmy w badmintona, pokonywaliśmy tor przeszkód, korzystaliśmy z placu zabaw. Środowe warsztaty wakacyjne minęły nam pn. ,,Muzealne atrakcje” oraz „Muzealne wystawy”. Dzięki uprzejmości Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego uczestnicy letnich zajęć w książnicy mieli ciekawe spotkania z pracownikami muzeum. Dzieci wysłuchały „Opowieści urodzinowego drzewa” Magdaleny Sepkowskiej oraz zapoznały się z postacią hr. Antoniego Ostrowskiego, a także zwiedziły wystawę: „Wszystko, co nasz, Polsce oddamy…”, która poświęcona była historii polskiego harcerstwa.
Podczas drugiego turnusu gościliśmy w naszych murach: Pionierkę Blankę Pietrzak, zastępową Drużyny Wędrowniczej, Pionierkę Maję Szymańską, przyboczną gromady zuchowej. Harcerki reprezentowały 222 Tomaszowski Szczep ,,Komorebi”.
Przedstawicielki Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Tomaszowie Mazowieckim poruszyły jakże ważny temat: Jakie zagrożenia mogą wystąpić podczas letniego wypoczynku. Podczas zajęć nie zabrakło ciekawych harcerskich zabaw.
W czwartym dniu warsztatów udaliśmy się do kina Helios. Nasza biblioteczna grupa obejrzała, wciągające filmy: „Kayara niepokonana” oraz „Nowe opowieści Franka”.
W ostatnim dniu wakacyjnych warsztatów w bibliotece zatytułowanym „MiguMig – zabawy z językiem migowym” oraz „Migaj razem z nami” w I i II tygodniu gościliśmy czytelniczkę, panią Martę Wroniszewską, która interesuje się PJM, czyli naturalnym językiem migowym, którym posługują się Głusi. Uczestnicy migających spotkań nauczyli się alfabetu, podstawowych zwrotów, kolorów i imion. W pierwszym tygodniu odbyły się także zajęcia origami, które poprowadziła pani Danuta Tracz. Nasi podopieczni wykonywali modele żurawia i motyla z kawałków papieru. W tym dniu udaliśmy się także do pizzerii.
Na pożegnanie najmłodsi otrzymali drobne upominki.