Polecamy: Cezariusz Gadzina Quartet – white in blue

37

Polski saksofonista Cezariusz Gadzina odnalazł klucz do serc publiczności realizując znakomitą sesję „white in blue”. W niezwykle subtelnej konwencji zmieścił bowiem artystyczne fascynacje współczesnym modern-jazzem, romantykę kompozycji Fryderyka Chopina oraz uroczą melodykę  komedowskiej  ballady. Jeśli do tego dodać, że album zrealizował z perfekcyjnym, japońskim trio – mamy przepis na murowany sukces, zwłaszcza w Japonii, gdzie atencja dla nowoczesnego, jazzu uwielbienie dla muzyki Chopina i zachwyt dla Krzysztofa Komedy nie maja sobie równych. To także dokument współpracy saksofonisty  japońskimi muzykami i projekt  łączący europejską ekspresję z subtelnością i głębią brzmienia Dalekiego Wschodu. Zrealizowana w Tokio sesja  „white in blueoprócz kompozycji saksofonisty znalazły się interesujące improwizacje bazujące na kompozycjach Fryderyka Chopina oraz jeden z najpiękniejszych polskich tematów w jazzowych: „Rosemary’s Baby” Krzysztofa Komedy. Album został nagrany w Tokio, 7 listopada 2023 roku, w jedno popołudnie na tzw. „setkę”, stąd  nagrania przyrównać należy do autentycznego nagrania koncertowego.

Album „„white in blueprzenosi słuchaczy w świat niezwykłych dźwiękowych pejzaży, gdzie jazz spotyka się z japońską tradycją i nowoczesnością. Innowacyjne aranżacje, wirtuozerskie improwizacje oraz unikalne brzmienie saksofonu Cezariusza Gadziny tworzą impresyjna fakturę. Nowoczesne podejście saksofonisty do romantycznych preludiów i mazurków Chopina tworzy nowa jakość i jest bodaj jednym z ciekawszych w całej jazzowej „modzie na Chopina”. Również ujęcie kołysanki z filmu Romana Polańskiego „Rosemary’s Baby” stawia kompozycję  Krzysztofa Komedy w nowym, impresyjnym nastroju. Polski saksofonista i kompozytor Cezariusz Gadzina  oraz wybitny japoński basista Yuta Omino poznali się podczas koncertów w ramach Copenhagen Jazz Festival. Yuta Omino, wirtuoz na japońskiej scenie jazzowej zaprosił Cezariusza na koncerty do Tokio, by zrealizować trasę koncertową w Kraju Kwitnącej Wiśni. Tak powstał autorski kwartet: Cezariusz Gadzina — saksofony altowy i sopranowy, Sota Seta – fortepian, Yuta Omino – kontrabas oraz perkusista Ryo Noritake.

Liderem formacji jest Cezariusz Gadzina, polski saksofonista i kompozytor mieszkający w Belgii. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie (w klasie saksofonu klasycznego amerykańskiego saksofonisty Davida Pitucha), Lemmensinstituut w Leuven-Belgia (w klasie saksofonu klasycznego Eda Bogarta) oraz Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Brukseli (w klasie saksofonu jazzowego u amerykańskiego saksofonisty Johna Ruocco). Występował na wielu prestiżowych festiwalach  oraz w znamienitych salach koncertowych: jako solista z Orkiestrą Duńskiego Radia z Kopenhagi, World Saxophone Orchestra z Amsterdamu, Orkiestrą Kameralną „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Kameralną „Ricercare” z Brukseli, Kwartetem „Wilanów” oraz z wieloma polskimi orkiestrami filharmonicznymi. Współpracował również z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Teatru Wielkiego z Warszawy, Orkiestrą Opery Belgijskiej z Brukseli, lctus Ensamble z Brukseli, Ensemble of The New Music z Brukseli, Urban Sax z Paryża oraz innymi zespołami. Jego gra była inspiracją dla kompozytorów, którzy napisali wiele utworów z udziałem saksofonu i którzy dedykowali mu swoje utwory. Wśród nich są Bogusław Schaeffer, Maciej Małecki, Krzesimir Dębski, Gaston Compere, Piotr Moss. Wiesław Rentowski, Sławomir Czarnecki, Rafał Stradomski, Sławomir Kaczorowski. Współpracował na z belgijskim zespołami Blindman Saxophone Quartet oraz Saxafabra (polski saksofonista był szefem artystycznym, kompozytorem i wykonawcą). Cezariusz Gadzina jako pierwszy nagrał pierwszy polski koncert saksofonowy ( „Concertino” Romana Palestra z 1938 roku). Archiwalne nagranie zostało dokonane w 2004 roku z udziałem Orkiestry Kameralnej „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Obok kariery muzyka klasycznego jest również cenionym muzykiem jazzowym: współpracował z Philipem Catherine, Nigelem Kennedym, Jarkiem Śmietaną, Nippy Noya, Alexi Tuomarila, Jefem Neve, Nathalie Loriers, Piotrem Wojtasikiem. Jego współpraca z Atom String Quartet zaowocowała nagraniem płyty „The Fifth Element„, która została ogłoszona płytą roku 2016 w holenderskim czasopiśmie Jazzism. Cezariusz Gadzina współpracuje także z gwiazdami polskiej sceny rozrywkowej: Krzysztofem Cugowskim, Justyną Steczkowską, Andrzejem Piasecznym, Natalią Kukulską, Kubą Badachem, Michałem Szpakiem, Beatą Kozidrak i innymi. Wykłada na kursach mistrzowskich współorganizowanych przez liczne europejskie uczelnie muzyczne (Warszawa, Berlin, Saloniki, Nikozja, Bruksela, Ryga, Sofia, Bukareszt, Malmo, Kopenhaga).

Źródło: www.jazz.pl