
Autor: podkom. Adam Dembiński KPP
Cykl półrocznych podsumowań pracy policjantów z garnizonu łódzkiego dobiega końca. Przyszedł czas na podsumowanie wyników prewencyjnych. Pod uwagę braliśmy m.in. ilość zatrzymań na gorącym uczynku, ujawnionych wykroczeń czy ilość spotkań profilaktycznych. Analizowane wyniki są lepsze niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
W policyjnych strukturach komend zarówno powiatowych jak i miejskich znajdują się komórki wchodzące w skład pionu prewencji. Są to funkcjonariusze, którzy są policjantami pierwszego kontaktu np. ogniwa patrolowo – interwencyjne. Podejmują oni interwencje, zarówno te zlecone przez dyżurnych, jak i własne, kiedy reagują na popełniane przestępstwa czy wykroczenia. Dzielnicowi w ramach swoich obowiązków, w wyznaczonych rejonach mają stały kontakt ze społecznością lokalną. Bardzo często rozwiązują problemy mieszkańców i również reagują na zgłoszenia. Oczywiście w ramach swoich codziennych obowiązków analizują stan bezpieczeństwa w podległych rejonach służbowych wykorzystując do tego m.in. narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Ponadto zarówno dzielnicowi jak i policyjni profilaktycy spotykają się ze społeczeństwem i omawiają potencjalne zagrożenia informując jak ich uniknąć.
W trakcie realizacji obowiązków służbowych funkcjonariusze zatrzymują sprawców przestępstw na gorącym uczynku. W I połowie 2024 roku, na terenie województwa łódzkiego policjanci zatrzymali 2526 takich osób, natomiast w 2025 roku liczba ta, dzięki dużemu zaangażowaniu mundurowych zwiększyła się do 2808. W trakcie służby policjanci ujawniają również popełniane wykroczenia. W 2024 roku było to 254 876, a w analogicznym okresie roku bieżącego to już 272 302 wykroczeń. Aby wzrastało poczucie bezpieczeństwa w społecznościach lokalnych, ważny jest bezpośredni kontakt przedstawicieli policji z mieszkańcami, którzy mogą sygnalizować zaistniałe problemy będące w zainteresowaniu stróżów prawa. Taka możliwość nadarza się podczas debat społecznych w trakcie których mieszkańcy i policjanci diagnozują problemy społeczne oraz formułują rekomendacje dla mundurowych. W I połowie 2024 roku odbyło się 42 takie debaty, a w 2025 – 47.
Oprócz debat społecznych, policjanci komórek prewencyjnych bardzo często biorą udział w spotkaniach profilaktycznych (pikniki, spotkania w szkołach czy z seniorami) które pozwalają na bezpośredni kontakt ze społecznościami lokalnymi. To czas kiedy można porozmawiać ze stróżami prawa czy otrzymać odpowiedź na nurtujące pytania. W 2024 roku policjanci przeprowadzili 5133 takie spotkania, w których wzięło udział ponad 116 tys. uczestników. W 2025 roku odbyły się 6874 spotkania, a liczba uczestników to 200 tys.
Ponadto funkcjonariusze Wydziału Prewencji KWP w Łodzi przeprowadzają szereg szkoleń mających obejmujących tematykę zagrożeń terrorystycznych, ewakuacji osób, sposobów postępowania z osobami agresywnymi, w tym bezpośrednio zagrażającymi życiu i zdrowiu.
Dziękujemy też za wszystkie reakcje i sygnały dotyczące niepokojących sytuacji, zachęcamy również do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.