25 lipca – Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom

47

Autor: KPP

Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom obchodzony jest corocznie 25 lipca. Został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2021 roku, aby podnieść świadomość na temat skali utonięć i promować działania zapobiegawcze.

    Działania w ramach Światowego Dnia Zapobiegania Utonięciom koncentrują się na kilku kluczowych obszarach, mających na celu zmniejszenie liczby utonięć na świecie. Oto najważniejsze z nich:

    •    Zwiększanie świadomości: podnoszenie świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych z wodą i sposobów zapobiegania utonięciom. Kampanie informacyjne podkreślają, że „każdy może utonąć, ale nikt nie powinien”, co zwraca uwagę na fakt, że utonięciom w dużej mierze można zapobiec.

    •    Edukacja i nauka pływania: nauka pływania dla dzieci i młodzieży, a także edukacja w zakresie podstawowych technik bezpieczeństwa w wodzie, 

    •    Nadzór i bezpieczeństwo:
    o    Zapewnienie stałego nadzoru dorosłych nad dziećmi w pobliżu wody
    o    Wyznaczanie „obserwatorów wody”
    o    Instalowanie barier zabezpieczających w miejscach niebezpiecznych,
    o    Obecność ratowników na publicznych kąpieliskach i plażach.

    •    Szkolenia z ratownictwa i resuscytacji: uczenie społeczeństwa podstaw bezpiecznego ratownictwa i resuscytacji krążeniowo-oddechowej 

    •     Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa:
    o    Pływanie tylko w miejscach strzeżonych, gdzie obecni są ratownicy.
    o    Przestrzeganie regulaminów kąpielisk.
    o    Unikanie pływania w miejscach zabronionych, na szlakach żeglugowych, w pobliżu urządzeń wodnych, falochronów czy wodorostów.
    o    Nie skakanie do wody w nieznanych miejscach, zwłaszcza „na główkę”.
    o    Dostosowywanie zabaw w wodzie do swoich umiejętności, unikanie niebezpiecznych zachowań.
    o    Unikanie alkoholu w pobliżu wody.
    o    Sprawdzanie warunków pogodowych i wodnych przed wejściem do wody.

    •    Wykorzystanie sprzętu ratunkowego: używanie kamizelek ratunkowych podczas pływania na rowerku wodnym, łódce czy kajaku.

    •    Dzielenie się historiami: Zachęcanie do dzielenia się osobistymi historiami związanymi z bezpieczeństwem w wodzie, aby inspirować innych i podnosić świadomość.

    •    Współpraca międzynarodowa: Rezolucja ONZ z 2021 roku wzywa do skoordynowanych działań na rzecz zapobiegania utonięciom na całym świecie, uznając ten problem za globalne wyzwanie zdrowia publicznego.
    Celem tych działań jest zmniejszenie liczby utonięć, które są jedną z głównych przyczyn przypadkowych zgonów na świecie, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
    Tomaszowscy wodniacy, na każdej służbie realizują zadania w ramach ,,Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie”, które swoim zakresem wpisują się z znacznym stopniu w założenia Światowego Dnia Zapobiegania Utonięciom.