
W 2025 r. przedsiębiorcy z województwa łódzkiego złożyli ok. 6 tys. wniosków o różnego rodzaju ulgi jak np. rozłożenie zaległości składkowych na raty, odroczenie terminu płatności składek. Rozstrzygnięcie w sprawie takiego wniosku za każdym razem poprzedzane jest wnikliwą i merytoryczną analizą przeprowadzaną przez wyspecjalizowanych analityków Wydziałów Obsługi Wniosków o Ulgę w ZUS. Takich Wydziałów na terenie kraju jest w sumie 10, w tym aż 2 na terenie województwa łódzkiego. Co ciekawe żaden z wniosków o ulgę łódzkich płatników nie jest rozpatrywany przez analityków z naszego regionu.
Ulgi dla przedsiębiorców z województwa łódzkiego
W 2025 roku na terenie województwa łódzkiego płatnicy składek złożyli ponad 5 tys. wniosków o rozłożenie na raty należności z tytułu składek oraz 830 wniosków o odroczenie terminu płatności składek.
W tym samym czasie, płatnicy z łódzkiego podpisali blisko 3 tys. układów ratalnych oraz otrzymali 350 zgód na odroczenie terminu płatności składek. Żadne z rozstrzygnięć stanowiących podstawę zawarcia ugody z łódzkimi płatnikami nie było wydane przez oddziały ZUS z terenu województwa łódzkiego.
Dzięki temu miejscowi przedsiębiorcy mają zapewnioną bezstronność przy rozpatrywaniu wniosków. Zachowanie bezstronności, to jeden z powodów, dla którego w 2021 r. wyodrębniono na terenie kraju 10 oddziałów ZUS, w których utworzono Centra, z biegiem czasu przekształcone w Wydziały Obsługi Wniosków o Ulgę. Zatrudnieni w nich analitycy, zajmujący się merytorycznym rozpatrywaniem wniosków o ulgę, stanowią wysoko wykwalifikowaną kadrę, która zgodnie z licznymi szkoleniami i warsztatami podejmuje jednolite decyzje w sprawach o udzielenie pomocy w spłacie należności.
Na terenie województwa łódzkiego takie wydziały zlokalizowane zostały w I i II Oddziale ZUS w Łodzi. W myśl zasady „odmiejscowienia”, rozpatrują one wnioski o ulgi płatników z całego kraju, z wyjątkiem tych pochodzących z województwa łódzkiego.
– Wprowadzając zasadę, zgodnie z którą nikt nie ma wpływu na to, do którego analityka czy wydziału w kraju, wpłynie wniosek o ulgę oraz kolejną zasadę, dotyczącą braku możliwości rozpatrywania w Wydziale OUL wniosków z własnego oddziału i ościennych – gwarantujemy absolutną bezstronność przy rozpatrywaniu wniosków. Centralizacja i szczególny nacisk na szkolenia i konsultacje organizowane dla analityków pozwoliły na standaryzację i jednolitość rozstrzygnięć oraz skrócenie czasu obsługi – mówi Paweł Jaroszek, członek Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Wydziały w I I II Oddziale w Łodzi
W ubiegłym roku do wydziałów obsługujących ulgi w I i II Oddziale ZUS w Łodzi wpłynęło blisko 26,5 tys. wniosków z całego kraju (z wyłączeniem wniosków z województwa łódzkiego), z czego 80 procent spraw zostało rozpatrzonych pozytywnie dla klienta.
Najwięcej wniosków dotyczyło ulg związanych z rozłożeniem na raty zaległości składkowych. Takich wniosków oba oddziały rozpatrzyły pozytywnie niemal 17 tys. Analitycy pozytywnie zaopiniowali także 1,5 tys. wniosków o odroczenie terminu płatności składek oraz wydali 3,3 tys. pozytywnych opinii o zmianę warunków udzielonej już ulgi. Analitycy z łódzkiego 900 razy wydali też pozytywną opinię o utrzymaniu w mocy zawartej umowy ratalnej lub odroczenia terminu płatności składek.
W tym roku mija 5 lat od powołania wyspecjalizowanych jednostek, z pomocą których proces udzielania ulg płatnikom składek jest jednolity, wolny od nadużyć i terminowy.
– Dziś, płatnik który z powodu braku możliwości opłacania składek popadł w zadłużenie, albo wie, że będzie miał problem z opłatą nadchodzących składek, wniosek o ulgę w postaci rozłożenia zaległości na raty lub odroczenie terminu płatności składa u doradcy ds. ulg i umorzeń. Doradca wyjaśni jakie dokumenty należy złożyć wraz z wnioskiem, pomoże je skompletować i przygotować do analizy. Nie ma jednak wpływu na to, do którego Wydziału na terenie kraju wpłynie dokumentacja i nie kontaktuje płatnika z analitykiem. Dzieje się tak właśnie dlatego, by zachować bezstronność w przeprowadzaniu analizy i uniknąć ewentualnych wpływów na decyzję analityka – mówi Agnieszka Majkowska-Nowak, z-ca dyrektora ds. dochodów w I Oddziale ZUS w Łodzi.
Dokumenty przydzielane są losowo.
– Dbamy także o to, by zachować równomierne obciążenie pracą poszczególnych Wydziałów. Zaletą centralizacji zadań w Wydziałach Obsługi Wniosków o Ulgę jest także wysoka elastyczność w wykonywaniu zadań, wynikająca z adekwatnej do zadań liczby analityków, umożliwiająca zastępowalność w przypadku absencji lub zmian kadrowych. Nie ma takich sytuacji, że pracownik jest nieobecny, więc sprawa jest odłożona ad acta, do jego powrotu. To tez ma pozytywny wpływ na terminowe zadania analityków – powiedziała Agata Wiśniewska-Półtorak – dyrektor Departamentu Realizacji Dochodów w Centrali ZUS.
W całym kraju do Wydziałów Obsługi Wniosków o Ulgę od 1 kwietnia 2021 do 31 marca 2026 r., wpłynęło w sumie 626,3 tys. wniosków, a rozpatrzono w tym czasie 616,3 tys. wniosków, m.in. :
- ponad 300 tys. wniosków o rozłożenie należności na raty;
- ponad 59 tys. wniosków o odroczenie terminu płatności;
- ponad 65,5 tys. wniosków o zmianę warunków umowy o rozłożenie należności na raty lub odroczenie terminu płatności;
- niemal 28 tys. wniosków o utrzymanie umowy w mocy;
- ponad 39 tys. wniosków kwestionujących sposób rozpatrzenia sprawy;
- 79 tys. wniosków o ulgi egzekucyjne, w tym dotyczące kosztów egzekucyjnych;
- wydały 10 tys. opinii dotyczących planów restrukturyzacyjnych.
– Przez te 5 lat, do Wydziałów trafiały również dodatkowe zadania wiązane z sytuacjami kryzysowymi i działaniami osłonowymi państwa. Dotyczyły one m.in. rozwiązań wprowadzonych w czasie pandemii w ramach tarcz antykryzysowych, mechanizmów wsparcia wynikających z kryzysu energetycznego, w tym wniosków o stosowanie ceny maksymalnej paliw gazowych, a także pomocy dla osób poszkodowanych wskutek powodzi – dodaje Ewa Głowacka -Borowiecka z-ca dyrektora ds. dochodów w II Oddziale ZUS w Łodzi.
Monika Kiełczyńska
Regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
województwa łódzkiego

















