Nikiszowiec w gminie Janów na Śląsku, lata 20. XX wieku. Pewnego dnia do prowadzonego przez młodego Alojza składu kolonialnego wkracza uwodzicielska Pelagia. Okoliczne mieszkanki i mieszkańcy natychmiast ulegają jej urokowi: jedni ją podziwiają, inni szepcą między sobą, jakoby ta miała w sekrecie uprawiać czary…
Obecność Heksy wpływa nie tylko na życie zakochanego Alojza, ale też całej lokalnej społeczności, a nawet na pewną kiełkującą dopiero ideę nowego, artystycznego ruchu.
Najnowszy komiks Katarzyny Witerscheim jest jej kolejnym powrotem na rodzinne tereny Śląska. Nikiszowiec, historyczna dzielnica dziś wcielona do terenu miasta Katowice, staje się sceną perypetii miłosnych między bohaterami, ale też istotnych przemian obyczajowych wśród młodych kobiet. To też świadectwo fascynacji autorki lokalnością Śląska: rytuałami, zwyczajami, specyficznym katolicyzmem zmieszanym z regionalnymi wierzeniami, czasami ocierającymi się wręcz o okultyzm. To właśnie w tej atmosferze na kartach komiksu rodzi się nowy ruch artystyczny, a dzieje Pelagii i Alojza splatają się z inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historią.
Pierwszy komiks opublikowany nakładem wydawnictwa Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, którego projekt zdobył Grand Prix w konkursie 33. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2022 roku!