Od 1 lutego „Pro-rok Słonimskiego” – cykl spotkań z twórczością Antoniego Słonimskiego w Teatrze Powszechnym w Łodzi

67

„Moje nazwisko nic panu nie powie – tu Antoni Słonimski” – powiedział kiedyś poeta w rozmowie telefonicznej. Ile mówi nam jego nazwisko dziś? Co możemy odkryć w roku 2025, którego jest patronem? Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na „Pro-rok Słonimskiego” – cykl spotkań z twórczością Antoniego Słonimskiego. Pierwsze spotkanie odbędzie się w sobotę 1 lutego o 16:00. Teatr zaprasza na pyszną kawę, herbatę i ciasto.

Edward Głowacki, Karykatura Antoniego Słonimskiego
(ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie)

  • Uchwałą Sejmu Słonimski został patronem 2025 roku, w 130. rocznicę urodzin ruszamy z cyklem poświęconym życiu i twórczości poety, pisarza, krytyka, publicysty, który mawiał, że Bóg powierzył mu humor Polaków – mówi Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi.
  • Kuratorkami spotkań wokół życia i twórczości jednego z najciekawszych polskich autorów XX wieku będą związane z Uniwersytetem Łódzkim dr Magdalena Piotrowska-Grot, dr Magdalena Lachman oraz prof. UŁ Beata Śniecikowska. Wspólnie z aktorkami i aktorami Teatru Powszechnego podczas cyklu spotkań postarają się nakreślić portret autora niszczonego przez cenzurę w komunistycznej Polsce – podkreśla Pilawska.
  • Podpisywał się pseudonimem „Pro-rok”. Stronił jednak od profetyzmu i patosu, z radością za to sięgał po ironię i purnonsens. Polski poeta, felietonista, publicysta, prozaik i tłumacz, rysownik, krytyk literacki, człowiek wielu talentów. Współtwórca pierwszej w wolnej Polsce kawiarni literackiej Pod Pikadorem i grupy poetyckiej Skamander. Współpracował z „Kurierem Polskim” i „Wiadomościami Literackimi” oraz licznymi kabaretami. Był współzałożycielem pierwszej w Polsce organizacji ochrony praw autorskich. Po wojnie angażował się w działania opozycyjne. Służba Bezpieczeństwa podsłuchiwała jego rozmowy, czytała listy i śledziła niemal każdy ruch. W 1964 roku złożył w kancelarii premiera List 34 – sprzeciwiał się cenzurze, bronił wolności słowa – mówią o Słonimskim kuratorki projektu: Magdalena Piotrowska-Grot, Magdalena Lachman oraz Beata Śniecikowska.
    Zapraszamy na cykl spotkań z jego twórczością – niejednorodną, niezwykłą i niezmiennie fascynującą, w której tematy ważne i poważne doprawione są humorem, mieszane z ironią i rozbrajane dawkami absurdu. Wybierzmy się w literacką podróż do niebanalnego świata, pełnego błyskotliwych dialogów, teatralnych gestów, satyrycznego zacięcia, wyśmienitych anegdot i nieoczywistych rymów, gdzie słowa nabierają własnej mocy, a żarty miewają drugie dno. Na kolejnych spotkaniach wybrzmią te najbardziej znane, a także te mniej popularne dzieła pisarza – wiersze, recenzje i felietony, wspomnienia, szopki, utwory sceniczne i powieści. Będziemy wspólnie chichotać nad satyrami, pić kawę w Pikadorze i Ziemiańskiej oraz odwiedzać kabarety dwudziestolecia międzywojennego. Uronimy niejedną łzę w czasie sentymentalnej przechadzki po zniszczonej Warszawie. Przypomnimy także, dlaczego po śmierci pisarza zabroniono publikowania nekrologów i wspomnień. Odkryjemy, że cięte riposty Słonimskiego były ostrzejsze niż szpilki w kapeluszu, a gdyby pisarz żył w naszych czasach, zasłużyłby pewnie na miano króla stand-upu – zapewniają kuratorki,
    Pierwsze spotkanie (1 lutego o 16:00) zatytułowane będzie „Stwór przedpotopowy”. (Auto)biografia – początki.
  • Zaczniemy od poszukiwania odpowiedzi na pytanie, gdzie, kiedy i jak narodził się Antoni Słonimski-pisarz. Oddamy głos samemu autorowi. Podążając śladami ukrytymi w zapiskach, wspomnieniach i wybranych wierszach, które wybrzmią w czytaniu i interpretacji aktorów, poznamy dzieciństwo twórcy spędzone na zabawach w Ogrodzie Saskim, zajrzymy do salonu domu rodzinnego, poczujemy atmosferę szkolnych lat, odwiedzimy mroczne pokoiki redakcji „Sowizdrzała”, zrozumiemy, dlaczego do świata literatury dostał się „chyłkiem, niepostrzeżenie, niejako kuchennymi drzwiami”. Wspólnie zastanowimy się, ile prawdy i ile autokreacji skrywają anegdoty Słonimskiego oraz dlaczego nie zawsze trzeba mu dowierzać – zapraszają kuratorki „Pro-roku Słonimskiego”.

Bilety na spotkania z cyklu kosztują symboliczną złotówkę. Liczba miejsc jest ograniczona – miejsca rezerwować można w kasie Teatru Powszechnego w Łodzi (tel.: 42 633 50 36, e-mail: bilety@powszechny.pl).