ZUS: od 19 marca zasiłek dla rodziców wcześniaków

76

Dziś wchodzą w życie przepisy o uzupełniającym zasiłku macierzyńskim, kogo one dotyczą?
Już 19 marca 2025 r. wejdą w życie przepisy wprowadzające zasiłek macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci urodzonych o czasie ale wymagających hospitalizacji po narodzinach. Chodzi o rodziców, którzy skorzystają z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie przysługiwać także ubezpieczonemu, który przyjął dziecko na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodzin zastępczych zawodowych) albo przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu o jego przysposobienie. Pobyt tego dziecka w szpitalu musi jednak przypadać po przyjęciu dziecka na wychowanie.
Od czego będzie zależał wymiar urlopu i zasiłku macierzyńskiego?

  • Czas uzupełniającego urlopu macierzyńskiego i wypłacanego za niego zasiłku macierzyńskiego będzie zależał od: tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko, jego masy urodzeniowej oraz okresu pobytu dziecka w szpitalu – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.
    Dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g dodatkowy urlop macierzyński będzie wynosił do 15 tygodni. Liczba ta będzie uzależniona od okresu hospitalizacji dziecka na zasadzie: tydzień dodatkowego urlopu za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15 tygodnia po porodzie.
    Dla rodziców dziecka urodzonego po ukończeniu 28, ale przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g urlop wyniesie do 8 tygodni. Tu także obowiązywać będzie zasada: tydzień za tydzień.
    Z kolei dla rodziców, których dziecko urodziło się po ukończeniu 37 tygodnia ciąży i będzie wymagało hospitalizacji, urlop wyniesie do 8 tygodni. Tu warunkiem jest, by pobyt dziecka w szpitalu wynosił przynajmniej 2 kolejne dni w okresie od 5 do 28 dnia po porodzie.
    Ile wyniesie zasiłek macierzyński za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego?
    Zasiłek za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego. Uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo. Nie będzie można go dzielić na części.
    Kiedy można wykorzystać prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego?
    Prawo do uzupełniającego urlopu przysługiwać będzie bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego.
    Kiedy złożyć wniosek o uzupełniający urlop macierzyński i o zasiłek macierzyński za okres tego urlopu?
    Wniosek o zasiłek macierzyński należy złożyć przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach macierzyńskiego.
    Jakie dokumenty będą potrzebne do uzyskania uzupełniającego zasiłku macierzyńskiego?
    Osoba ubiegająca się o zasiłek za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego powinna złożyć:
    • wydane przez szpital zaświadczenie o okresie pobytu dziecka w szpitalu oraz o urodzeniu dziecka wraz z danymi dotyczącymi tygodnia ciąży i masy urodzeniowej,
    • wniosek o zasiłek (ZAM) ,
    • zaświadczenie płatnika składek odpowiednio Z-3; Z3a;Z3b.

Zaktualizowane wzory dokumentów są dostępne na www.zus.pl oraz w PUE/eZUS.

W jaki sposób będzie ustalany okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego
Sytuacja, w której przysługuje zasiłek macierzyński za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, za który przysługuje zasiłek macierzyński
urodzenie dziecka przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g tydzień uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15. tygodnia po porodzie
urodzenie dziecka po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży oraz z masą urodzeniową większą niż 1000 g tydzień uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia po porodzie
urodzenie dziecka po ukończeniu 37. tygodnia ciąży i jego pobyt w szpitalu, który wyniesie co najmniej 2 dni i będzie przypadał od 5. do 28. dnia po porodzie tydzień uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie

Monika Kiełczyńska
Regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego