Święto Pracy

689
„Wyklęty powstań, ludu ziemi,
Powstańcie, których dręczy lud (…)”
– tymi słowami rozpoczyna się pieśń socjalistyczna „Międzynarodówka”, która odśpiewana została 1 maja podczas Pikniku Majowego zorganizowanego przez Radę Powiatową Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Tomaszowie Mazowieckim. Piknik odbył się na terenie OSiRu (przystań nad Pilicą).

W 1-majowy Pikniku wzięli udział m.in. Starosta Powiatu Piotr Kagankiewicz, Prezydent Miasta Rafał Zagozdon, Przewodniczący Rady Wojewódzkiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) Krzysztof Makowski oraz członek Rady Krajowej SLD poseł Artur Ostrowski. Imprezę prowadził Tomasz Kumek.

Po oficjalnych przemówieniach rozpoczął się blok sportowo – rekreacyjny, przeznaczony dla dzieci. Oprawę muzyczną zapewniał zespół Rodian. Podczas pikniku można było pobrać „Kartę życia” czyli tzw. „oświadczenie woli” o wyrażeniu lub o nie wyrażeniu zgody na pobranie narządów i tkanek do transplantacji.

Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone jest od 1890 roku. Jest upamiętnieniem strajku robotników w Chicago 1 maja 1886 roku. W Europie święto pracy obchodzimy 1 maja. W czasie PRL-u było jednym z ważniejszych świąt państwowych. Tego dnia odbywały się pochody pierwszomajowe, udział w których był często obowiązkowy. Po roku 1989 manifestacje partii lewicowych i organizacji robotniczych były nadal organizowane każdego 1 maja.