220 lat historii Miasta

686
Konkurs „220 lat Tomaszowa Mazowieckiego” zorganizowany został dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczniowie musieli wykazać się znajomości historii naszego miasta. Do konkursu przystąpiło 14 szkół z powiatu tomaszowskiego. I etap przebiegał na terenie rodzimej placówki. Nauczyciele historii mieli za zadanie wyłonić grupy 3-osobowe, które będą reprezentować szkołę.

Etap finałowy odbywał się w budynku Muzeum. Jury w składzie: Zofia Zielińska (archiwista z Oddziału Archiwum Państwowego w Tomaszowie Maz.), Andrzej Wróbel (kierownik Oddziału Archiwum Państwowego w Tomaszowie Maz. oraz przewodniczący Andrzej Kędzierski (st. kustosz Muzeum w Tomaszowie Maz. oceniali wiedzę tomaszowskiej młodzieży.

Gimnazjum nr 7 w Tomaszowie pokonało swoich rywali i zdobyło pierwsze miejsce w konkursie. Na drugiej pozycji uplasowało się Gimnazjum nr 8. Natomiast uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego rywalizowali z Gimnazjum nr 2 o III miejsce. Żeromszczaki pokonali swoich młodszych kolegów.

„Jest kilka szkół w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie praca z dziećmi przebiega na wyższym poziomie, przez co są znacznie lepsze. Są jednak szkoły, w których widać mankamenty w tej pracy. Ogólny poziom konkursu można uznać za średni” – taką opinię wydał przewodniczący komisji Andrzej Kędzierski.

Wiceprezydent Miasta Waldemar Wendrowski zapowiedział przyjrzenie się bliżej nauczaniu w szkołach ponadgimnazjalnych. Niektóre placówki nie zdobyły żadnego punktu podczas konkursu, mimo, że uczniowie dysponowali wykazem lektur z zakresu wiedzy o historii Tomaszowa Mazowieckiego.

Uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród odbyło się 9 maja w tomaszowskim Muzeum. Podczas uroczystości zastępca Prezydenta Miasta Waldemar Wendrowski poinformował o promocji filmu o starym Tomaszowie. Będzie można go zobaczyć 30 maja w sali kina Włókniarz.

Organizatorami konkursu byli: Wydział Edukacji Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim, Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim oraz Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.