Koncert Karoliny Cichej i Barta Pałygi

785

. Koncert zatytułowany „Wieloma językami” to efekt zamiłowania artystycznego duetu do folkloru, eksperymentu oraz poszukiwanie tożsamości i własnych korzeni, co zaowocowało powstaniem tego wyjątkowego projektu. W czasie koncertu tomaszowska publiczność będzie miała okazję usłyszeć piosenki w językach: ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, w jidysz, po polsku, tatarsku i w esperanto.

 Projekt ten czerpie równocześnie z bogactwa muzyki tradycyjnej regionu podlaskiego, przemawiając jednocześnie ekspresyjnym, nowoczesnym językiem muzycznym. „Wieloma językami” to nie tylko uczta dla uszu, ale i dla oczu – obok nowoczesnych samplerów i looperów zabrzmią niezwykłe, etniczne instrumenty, takie jak morinhuur, dotar, drumla, duduk, akordeon, fujarka, mandola. Pojawi się też archaiczny śpiew alikwotowy. Program „Wieloma językami” jest w założeniu nie tylko multi-kulturowy, ale też multi-instrumentalny: każdy z artystów gra tu na kilku instrumentach. Aranżacje zmierzają do połączenia nowoczesnych technik samplingu czy loopu z brzmieniami instrumentów etnicznych. Celem jest uzyskanie spójnego brzmienia całego koncertu, pomimo wielości języków, kultur i skal muzycznych.

Karolina Cicha to wokalistka, kompozytorka i aktorka, której droga twórcza rozpoczęła się od koncertowania solowego. Z tego czasu pochodzi płyta „KAROLINA CICHA/KONCERT”. W 2009 roku założyła zespół i zaczęła swą przygodę z muzyką rockową: m.in. na płcie „GAJCY!” wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Od tego debiutu wydała trzy płyty: „DO LUDOŻERCÓW” (z tekstami Tadeusza Różewicza) i „WAWA2010.PL”, gdzie zaśpiewała u boku czołowych twórców polskiej muzyki alternatywnej, m.in. Tomasza Budzyńskiego, Tymona Tymańskiego, Jorgosa Skoliasa, Mamadu, Olafa Derglasoffa, „Titusa” z Acid Drinkers, Czesława Mozila. W 2012 roku ukazała się płyta „MIĘKKIE MASZYNY", do której oprócz autorskiej muzyki napisała także teksty. Wokalistce towarzyszyć będzie Bart Pałyga – multiinstrumentalista i improwizator znany ze współpracy m.in. z Marią Pomianowską czy Kapelą ze Wsi Warszawa.

Współorganizatorami koncertu Karoliny Cichej i Barta Pałygi są: Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim, Ceramika „Paradyż” i Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych „Trzcina”.

 


Źródło