Film „Kwatera Ł” to zapis pracy zespołu ekshumacyjnego odkrywającego prawdę o komunistycznych mordach w pierwszym dziesięcioleciu PRL- u. Ekipa młodych naukowców (archeologów, antropologów, lekarzy sądowych) w lecie 2012 roku na Cmentarzu Powązkowskim wydobywała z ziemi szczątki żołnierzy i działaczy podziemia antykomunistycznego w Polsce. Celem władzy ludowej było całkowite wymazanie ich z pamięci publicznej i dlatego miejsca ich pochówków były nieznane i ściśle ukryte. Film Arkadiusza Gołębiewskiego odkłamuje prawdę o bohaterach, którzy zostali zamordowani. Reżyser „Kwatery Ł” jest ponadto inicjatorem i organizatorem festiwalu „Niepokorni. Niezłomni. Wyklęci”, który już od pięciu lat organizowany jest w Gdyni.
Arkadiusz Gołębiewski wraz z Piotrem Życieńskim opowiedzieli uczestnikom spotkania o kulisach powstawania filmu i emocjach temu towarzyszących. Zaapelowali do młodych ludzi, aby film stał się inspiracją do zgłębiania wiedzy na temat najnowszej, często tragicznej, historii Polski i pobudzał do aktywnego działania w upamiętaniu tych, o których nikt nie miał prawa pamiętać.
Patronem MDK jest rotmistrz Witold Pilecki, który prawdopodobnie jest pochowany w Warszawie, właśnie w kwaterze Ł i którego zwłoki nie zostały do tej pory zidentyfikowane. Po projekcji filmu dyr. MDK – Tomasz Zdonek poprosił zebranych o uczczenie minutą ciszy ofiar zamordowanych przez komunistów.