Wydać własną książkę – czemu nie.

1078

Co jednak zrobić z takim „dziełem”, aby czytelnicy mogli zapoznać się z naszą twórczością?

 

Świat wydawnictw jest potężny i dla początkującego pisarza może być trudny do ogarnięcia, a wszystko za sprawą skomplikowanych procedur wydawniczych i ogromnych kosztów, jakie wiążą się z wydaniem książki. Technologia jednak idzie do przodu i jak się okazuje i w tej dziedzinie także – dzisiaj dosłownie każdy może już pozwolić sobie na wydanie własnej książki w formie ebooka. Tanio i nowocześnie.

 

Dlaczego to się opłaca?

 

Młode pokolenie rezygnuje z zakupu książek w tradycyjnej papierowej formie na rzecz łatwych do przechowywania i odtwarzania ebooków. Dla nich ten format jest zupełną normą i nie mają problemów z przestawieniem się na eczytanie z tego tradycyjnego. Najważniejszą jednak zaletą pozostają znacznie niższe koszta konieczne do poniesienia przez obie strony – przez czytelnika i przez autora (ekonomizacja tego typu rozwiązania jest oczywista, czego dowodem są chociażby ostatnie doniesienia z ministerstwa edukacji względem przygotowania epodręczników dla uczniów nauczania początkowego). Poza tym coraz więcej osób starszych także sięga po ebooki, bo oferta dostępnych utworów stała się bardzo szeroka, a czas dostawy błyskawiczny, liczony w sekundach i minutach nie zaś dniach. Dodatkowo zachowana jest możliwość wielokrotnego odtwarzania i przechowywania ebooków na takich urządzeniach jak: komputer, czytnik, tablet, pendrive czy płyta CD/DVD.

 

Jaki jest koszt wydania ebooka?

 

Koszt wydania waha się od 0 do 600 zł, dlaczego? Ponieważ obecnie autorzy mogą skorzystać z tak zwanej opcji finansowania książki w całości przez wydawnictwo w zamian za prowizję ze sprzedaży książki, która mieści się zwykle w przedziale 10 – 15%. Autor oficjalnie figuruje w polskim systemie wydawniczym, a pozycja ma nadany numer ISBN, klasyfikujący ją w Bibliotece Narodowej – ebook jest równie wartościowym dziełem co książka w formie papierowej.

 

Warto pamiętać także o tym, że wydawnictwa zapewniają również dystrybucję, pozwalającą dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych czytelników. Kanały dystrybucyjne mogą obejmować na przykład księgarnie o największym zasięgu jak: Nexto, Virtualo, Empik, Publio, Azymut, Woblink czy Ebookpoint. Na wyniki sprzedaży ma wpływ również sprzedaż przeprowadzana w najbardziej prestiżowych księgarniach na świecie, a dzięki takim liderom rynku jak: Amazon, Apple IBook Store, Nokia Reading cz kobobooks.com, dzieło nie może zostać niezauważone.

 

Nie ma co ukrywać autorzy chcą zarabiać na swojej twórczości i decydując się na wydanie ebooka mają ogromne szanse na zdobycie pokaźnych przychodów wahających się pomiędzy 15-80% wpływów wydawnictwa. (Te zależą od wybranego wariantu finansowania/ współfinansowania.)

 

Dla początkujących autorów i dla tych, którzy chcą pogłębić swoją ofertę i zwiększyć poczytność swych książek ebook zdaje się idealnym rozwiązaniem. Ten nowoczesny styl wydawania utworów literackich spotyka się z coraz większym uznaniem, czego dowodem są chociażby najróżniejsze targi książek podczas których zwiedzający coraz liczniej i chętniej pytają o właśnie takie formaty nowości wydawniczych danego roku.

 

Nie pisz do szuflady – pisz dla siebie i dla innych ludzi.

 

 


Autor artykułu

Artykuł został przygotowany przez Wydawnictwo Psychoskok, które gwarantuje skuteczne przygotowanie, promocję oraz dystrybucję ebooków i książek tradycyjnych.