Mamy najlepszą złotą bilardową drużynę w Europie

722
Ale do Portugalii polecieli zawodnicy, którzy pamiętają złoto z 2011 roku – Tomasz Kapłan (Nosan Kielce)  i Mariusz Skoneczny (Duet Lipińska Dachy Tomaszów Mazowiecki), Karol Skowerski (Nosan Kielce), medalista z brązowej drużyny sprzed 6 lat, oraz nieobliczalny utalentowany debiutant Mieszko Fortuński (ERG Bieruń Folie DSB Lubin). Nad całością czuwał natomiast najbardziej doświadczony w ekipie selekcjoner Marcin Krzemiński. Ten medal kolejne Bilardowe Euro zapisuje w  złotej historii Polskiego Bilardu!
Pierwszy mały punkt w finale zdobył Skoneczny, obejmując prowadzenie w dziewiątkę przeciwko Nickowi van den Bergowi. Przez kilkadziesiąt minut bilans partii we wszystkich meczach był równy. Van den Berg zaczął jednak odskakiwać Skonecznemu. Jednak Kapłan w ósemkę przeciwko Ivo Aartsowi i Skowerski w dziesiątkę przeciwko Nielsowi Feijenowi budowali swoje przewagi. Tak jakby na każde dwa punkty "El Ninio" to oni odpowiadali, zdobywając po jednym w swoich meczach. Kiedy Mistrz 14/1 prowadził 7-3, Skowerski "odjeżdżał" Terminatorowi, prowadząc już 5-2. Wówczas też Kapłan przełamał grę punkt za punkt, mając dwa "oczka" przewagi nad Aartsem. Kiedy van den Berg zrobił, co mógł dla Holandii, wygrywając 9-3, Kapłan prowadził już 6-3, a Skowerski 5-3. Feijen, podobnie jak Skowerski, w drużynie grał tylko w dziesiątkę i podobnie jak Polak – nie przegrał żadnego meczu. Jednak Skowerski wytrzymywał grę Holendra. Obaj z Kapłanem prowadzili po 6-3 w meczach przeciwko Pomarańczowym. Kapłan doprowadził do remisu, wygrywając z Aartsem 8-4. Najważniejszy mecz dnia toczył się więc między Skowerskim a Feijenem. Mierzyli się ze sobą zwycięzcy World Pool Masters z  2012 i 2013. Aktulany Mistrz Świata w dziewiątkę  próbował odrabiać straty do Skowerskiego, jednak to Polak w meczu do ośmiu wygranych partii prowadził 6-4. Kolejny punkt zdobył jednak Feijen, który przegrywał już tylko 5-6. Skowerski się nie ugiął, odpowiadając punktem i wówczas, gdy prowadził już 7-5, do złota brakowało tylko jednej partii. I nie trzeba było długo czekać na złoty punkt, który Karolowi dał zwycięstwo nad Feijenem, a Polsce złoty medal!

Droga do tytułu Mistrza Europy:

POLSKA        vs      Szwecja        2-1

POLSKA        vs      Hiszpania      2-1

POLSKA        vs      Włochy         3-0

POLSKA        vs      Finlandia       2-1

POLSKA        vs      Niemcy         3-0

POLSKA        vs      Holandia       2-1     – finał

Końcowa klasyfikacja :

1. POLSKA
2. HOLANDIA
3. NIEMCY
3. AUSTRIA
Przed Biało-Czerwonymi jeszcze indywidualna rywalizacja w ósemkę i  dziewiątkę . Zawody odbywają się w Portugalii i bierze w nich udział blisko 200 zawodniczek i zawodników z 34 państw.

 

PEŁNE WYNIKI NA STRONIE: http://bilard-sport.pl/aktualnosci.php?inf_id=1910

 

Foto: EPBF