19. urodziny Galerii Arkady

545
1 maja o godzinie 19:00 zapraszamy Państwa na koncert „chodzącego śpiewnika piosenki turystycznej” Wojtka Jarocińskiego – filaru Wolnej Grupy Bukowina. Już od ponad 40 lat dzieli się ze słuchaczami swoim głosem i kompozycjami.
Muzyka Jarocińskiego opiera się na niekonwencjonalnych rozwiązaniach harmonicznych. Każdy akord ma niepowtarzalne brzmienie. W swoich wierszach Wojtek przywołuje dalekie skojarzenia, mgliste impresje, surrealne obrazy. Mówi, że w jego twórczości chodzi przede wszystkim o ogólne wrażenie i impuls…
 

 

Drugiego dnia urodzin pod Arkadami o godzinie 17:00 spotkamy Panią Elżbietę Musiał – poetkę, eseistkę, malarkę. Wernisaż grafiki zostanie połączony ze spotkaniem literackim. Należy do Związku Literatów Polskich oraz Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymała odznakę Zasłużony Działacz Kultury (2002) oraz Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2014).
Poetycką i malarską twórczość prezentowała w wielu krajowych i zagranicznych antologiach.
W dorobku ma ponad 20 malarskich wystaw indywidualnych, m.in. w Warszawie, w Sofii, Warnie, Moskwie, St. Petersburgu, Lubece, a także uczestnictwo w wielu wystawach zbiorowych.
 

 
O godzinie 19:00 wystąpi tomaszowianin Andrzej Zagajewski vel. Ludwik Zamenhof – muzyk, producent, didżej i wokalista mieszkający w Krakowie.
Specjalnie dla Państwa przygotował live act – pokaz sztuki dj-skiej podczas którego będzię zapętlał dźwięki muzyki syntetycznej dodając do niej dźwięki instrumentalne.
Jego podstawowym instrumentem jest mandolina tenorowa, ale Andrzej gra też na banjo i sazu.
 

 
3  maja czekają na państwa „niezłe sztuki” O godzinie 17:00 wystąpi przed Arkadami teatr Terminus A Quo z Nowej Soli. Teatr wykorzystuje eksperymentalne formy pracy scenicznej oparte na doświadczeniach Jerzego Grotowskiego. Na przestrzeni prawie 40 lat swojej działalności grupa ma za sobą ponad 200 premier. Są to zarówno spektakle autorskie jak i adaptacje sceniczne poezji oraz działania performatywne.
W związku z lutową rocznicą 130 urodzin Witkacego, oraz ogłoszeniem przez Senat RP roku 2015 – rokiem Witkiewiczów TAQ wystawi dla Państwa przedstawienie „Wariat i zakonnica”.
Jest to opowieść o ludziach, którym przydarzyły się nieprzewidziane okoliczności. On: Mieczysław Walpurg, zdiagnozowany przez lekarzy, jako niebezpieczny osobnik ze względu na paranormalne zachowanie zostaje osadzony w domu dla obłąkanych. Leczony jest standardowo poprzez aplikowanie środków farmakologicznych. Dodatkowo zabezpieczony jest charakterystycznym kaftanem bezpieczeństwa.
Do celi niebezpiecznego furiata zostaje wprowadzona ona: stosunkowo uduchowiona siostra zakonna – w celu opieki nad szaleńcem. Pomiędzy nią a delikwentem powoli narasta dialog w następstwie, którego siostra zakonna dowiaduje się o jego tożsamości.
 

 
Godzina 19:00 będzie należała do zespołu Same Suki.

Same Suki to rewolucyjna kobieca formacja folkowa grająca muzykę kobiet z miasta inspirowaną muzyką ludową; muzykę kobiet, które nie boją się sięgać do źródeł, żeby śpiewać swoim głosem o tym co tu i teraz. Zespół wykorzystuje w niekonwencjonalny sposób tradycyjne instrumenty akustyczne takie jak suka biłgorajska, fidel płocka, cajon, bendir, lira grecka, rebab turecki czy wiolonczela. W połączeniu z nietradycyjnym wokalem sięgającym m.in. po środki wyrazu charakterystyczne dla teatru Same Suki opowiadają codzienne historie w zupełnie nietradycyjny sposób…

Zespół powstał z radości życia, z pasji i pragnienia grania własnej, niczemu i nikomu niepodporządkowanej muzyki. Łączy pięć mocnych charakterów kobiet z różnych bajek muzycznych – ethno, klasyki, rozrywki, piosenki aktorskiej, muzyki ludowej.

Wystąpią:
Magdalena Wieczorek – Duchewicz – wokal
Marta Sołek – suka biłgorajska, fidel płocka, gadułka
Helena Matuszewska – suka biłgorajska, rebab turecki, skrzypce
Justyna Meliszek – wiolonczela, wokal
Patrycja Napierała – bębny obręczowe, cajon, stopa perkusyjna
 
 

 
Wstęp na imprezy jest darmowy. Prosimy jednak o wyrozumiałość ponieważ Arkady mogą pomieścić ograniczoną ilość osób.

Zapraszamy!